Kopenhaga 2017: Sztafety znów powalczą o laury!

Szymon Gagatek 2017-12-17 15:43

Kacper Stokowski oraz dwie polskie sztafety wywalczyły prawo startu w popołudniowej sesji finałowej. W ostatnim dniu zmagań w mistrzostwach Europy na krótkim basenie w Kopenhadze nasi reprezentanci wystąpią w czterech finałach, a na piąty duże szanse ma jeszcze zawodnik G-8 Bielany Warszawa.

Awans do półfinałów Stokowski uzyskał w bardzo dobrym stylu, notując na dystansie 50m stylem grzbietowym wynik 23.54, zaledwie czternaście setnych sekundy słabszy od jego rekordu życiowego, a zarazem rekordu kraju 18-latków. Sztuka ta nie udała się natomiast Radosławowi Kawęckiemu, który z czasem 24.02 zajął 18 lokatę i uzyskał status pierwszego rezerwowego.

Po raz kolejny rewelacyjny występ zaliczył w tej imprezie, będący w fenomenalnej formie Rosjanin Kliment Kolesnikov, ustanawiając nowy rekord świata juniorów rezultatem 23.10.

Przepustki do finału wypływały rano także polskie sztafety w konkurencji 4x50m stylem zmiennym. Wysoką czwartą lokatę uzyskali mężczyźni w składzie Kawęcki, Krzysztof Tokarski, Michał Chudy i Filip Wypych, notując czas, który jest rekordem Polski 1:34.12, a Polaków wyprzedzili tylko Białorusini, Rosjanie i Niemcy. Kobieca drużyna weszła natomiast do finału z piątym czasem kwalifikacji, uzyskując wynik 1:47.23, który w krótkiej historii naszych startów również jest rekordem kraju w tej konkurencji. Awans rano wywalczyły Alicja Tchórz, Dominika Sztandera, Aleksandra Urbańczyk i Karolina Jurczyk i wieczorem z pewnością powalczą o jak najwyższe miejsce w wyścigu medalowym. Zatem emocje gwarantowane!

Ani Aleksandrze Urbańczyk, ani Natalii Fryckowskiej, ani Karolinie Jurczyk nie udało się natomiast przebrnąć sesji eliminacyjnej na dystansie 50m stylem dowolnym. Najlepiej spisała się rano najmłodsza z nich, zawodniczka 9 Dzierżoniów, która z wynikiem 25.71 zanotowała 42. lokatę.  Sześć miejsc za nią uplasowała się Fryckowska (25.98), a Urbańczyk skończyła zmagania na 51. miejscu (26.06).