Świat

Indianapolis 2017: Plejada (przyszłych) gwiazd

Szymon Gagatek 2017-08-22 23:16

Lato 2017 roku obfituje w wielkie pływackie imprezy międzynarodowe. Już w środę rozpocznie się kolejna. W Indianapolis do wody wskoczą najlepsi młodzi zawodnicy globu, którzy przez sześć najbliższych dni będą walczyć o medale szóstej edycji mistrzostw świata juniorów. Wśród startujących nie zabraknie 14-osobowej reprezentacji naszego kraju.

Niezwykle udany dla biało-czerwonych juniorski czempionat Starego Kontynentu w Netanji sprawił, że zmagań w IUPUI Natatorium oczekujemy z wielkim zainteresowaniem. Za ocean wybrała się liczna kadra, którą stać na dobre występy i wysokie lokaty. Najwyżej na listach zgłoszeń figuruje Jakub Kraska. Zawodnik Piątki Konstantynów Łódzki na dystansie 100 m stylem dowolnym ustępuje jedynie Nandorowi Nemethowi z Węgier. Czwartym czasem w tej konkurencji legitymuje się z kolei Bartosz Piszczorowicz. Na dystansach 50 i 100 m stylem grzbietowym czwarty jest także Kacper Stokowski, a najwyżej wśród dziewcząt znalazła się wicemistrzyni Europy juniorek na 50 m stylem klasycznym Weronika Hallmann (piąta pozycja). 

Nie można też zapominać o naszych sztafetach. W Indianapolis zobaczymy ich aż sześć, a już w Izraelu przekonaliśmy się, że drużynowo możemy liczyć na miłe niespodzianki. Pierwszego dnia do wody wskoczy męska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym. Błyskawicznie przekonamy się zatem na co stać mistrzów Europy z Netanji w rewanżu z bardzo mocnymi Węgrami, a także w starciu ze światowymi potęgami: Australią i Stanami Zjednoczonymi. 

Start wyścigów eliminacyjnych zaplanowano na godzinę 15:30 polskiego czasu. Bezpłatną transmisję z porannych bloków będzie można oglądać na żywo na kanale FINA na YouTube'ie POD TYM LINKIEM. Sesje finałowe będą się natomiast rozpoczynać codziennie o północy. Aby móc je zobaczyć, trzeba będzie posiadać wykupioną subskrypcję kanału FINA TV. Rozpiskę startów Polaków znajdziecie po prawej stronie artykułu.

Mistrzostwa świata juniorów w Indianapolis to dopiero szósta odsłona tej imprezy. Zainaugurowano ją w 2006 roku w Rio de Janeiro. Na naszym koncie widnieje jak narazie 15 medali: 5 złotych, 4 srebrne i 6 brązowych, jednak z ostatnich zawodów, które w 2015 roku odbyły się w Singapurze wróciliśmy bez choćby jednego krążka. Miejmy nadzieję, że w tym razem polski dorobek uda się powiększyć o kolejne miejsca na podium. Nie będzie to jednak łatwe. W IUPUI Natatorium pojawi się bowiem wiele postaci, które już wkrótce powinny odgrywać główne role w zmaganiach seniorów (jeżeli jeszcze tego nie robią). Juniorski czempionat od samego początku swojego istnienia był okazją do poznania znakomitych pływaków. Lista osób, które przywoziły z niego medale naprawdę może robić wrażenie. Wystarczy wspomnieć kilka nazwisk:

Rio de Janeiro 2006: Tyler Clary (USA), Giedrius Titenis (Litwa), Camille Muffat (Francja), Mireia Belmonte (Hiszpania), Anastazja Fesikowa (Rosja)

Monterrey 2008: Luca Dotto (Włochy), Marco Koch (Niemcy), Radosław Kawęcki (Polska), Elizabeth Pelton (USA), Etiene Medeiros (Brazylia)

Lima 2011: Cameron McEvoy (Australia), Gabriele Detti (Włochy), Gregorio Paltrinieri (Włochy), Kosuke Hagino (Japonia), Bronte Campbell (Australia)

Dubaj 2013: Caeleb Dressel (USA), Mackenzie Horton (Australia), James Guy (Wielka Brytania), Ruta Meilutyte (Litwa), Daria Ustinowa (Rosja)

Singapur 2015: Kyle Chalmers (Australia), Anton Czupkow (Rosja), Taylor Ruck (Kanada), Penny Oleksiak (Kanada), Rikako Ikee (Japonia)

W USA do tego grona dołączą kolejne przyszłe gwiazdy. Wśród startujących pojawią się bohaterki poprzedniego czempionatu, na czele z mistrzynią olimpijską na 100 m stylem dowolnym Penny Oleksiak. Kanadyjka tym razem zaprezentuje się jednak tylko w wyścigach sztafetowych. Na jej nieobecności w rywalizacji indywidualnej spróbuje skorzystać Rikako Ikee z Japonii. Siedemnastolatka stanie przed realną szansą zdobycia aż czterech złotych medali: na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz motylkowym. Wśród chłopców uwagę przykuwać będą na pewno włoski żabkarz Nicolo Martinenghi czy też srebrny medalista czempionatu globu w Budapeszcie na 100 m stylem motylkowym Kristof Milak. W gronie wyróżniających się osób powinni się znaleźć również Kliment Kolesnikow z Rosji, Ajna Kesely z Węgier czy Regan Smith i Michael Andrew ze Stanów Zjednoczonych.

W nielicznym zestawieniu wielkich talentów, które w Indianapolis nie wystąpią, można za to wymienić 15-letnią wicemistrzynię świata na 800 m stylem dowolnym Li Bingjie z Chin, znakomitą holenderską sprinterkę Maritt Steenbergen oraz rewelacyjnie spisującą się w Budapeszcie w stylu grzbietowym Kaylee McKeown z Australii. 

foto: A. Masini/Deepbluemedia