Swim Open: Tchórz i Dowgiert wysoko w eliminacjach

Szymon Gagatek 2018-04-05 13:30

Sześcioro reprezentantów Polski awansowało do finałów A pierwszego dnia zawodów Malmsten Swim Open, które odbywają się w Sztokholmie. Najlepiej poradziły sobie Alicja Tchórz na 50 m stylem grzbietowym i Anna Dowgiert na tym samym dystansie stylem motylkowym. Obie zajęły w eliminacjach trzecie lokaty i po południu staną do walki o medale.

Najpierw bez najmniejszych problemów do ósemki weszła Tchórz. Jedną długość basenu pokonała na plecach w 28.88 i do najszybszej Mimosy Jallow z Finlandii straciła tylko sześćdziesiąt osiem setnych sekundy. Obie panie rozdzieliła jeszcze mistrzyni Igrzysk Europejskich w Baku Caroline Pilhatsch z Austrii (28.74). Wszystkie trzy to uczestniczki finału ubiegłorocznych mistrzostw Europy na krótkim basenie, w którym nasza reprezentantka cieszyła się ze srebrnego medalu. W popołudniowej walce o podium będą się musiały zmierzyć z innymi utytułowanymi zawodniczkami: Jenną Laukkanen, Poliną Jegorową czy Eyglo Gustafsdottir. W finale B wystąpi natomiast Julia Koluch, która rano była 16. (29.86).

Wśród delfinistek z łatwością do ósemki weszła Anna Dowgiert. Pływaczka Warty Poznań uzyskała trzeci rezultat eliminacji na dystansie 50 metrów (26.63), przegrywając tylko z niesamowitą Sarą Sjoestroem (25.43!) oraz Kimberly Buys z Belgii (26.35). W finale B znalazła się Kornelia Fiedkiewicz (27.94), a 30. była Katarzyna Kołodziej. Dokładnie tę samą lokatę reprezentantka Unii Oświęcim wywalczyła na 200 m stylem dowolnym, ustanawiając nowy rekord życiowy.

W finale A 200 m stylem grzbietowym nie mogło zabraknąć Radosława Kawęckiego. Mistrz Europy w eliminacjach nie forsował tempa i został sklasyfikowany na 5. pozycji (2:01.87). Z dalszej rywalizacji odpadł z kolei Tomasz Polewka. Aż dwóch biało-czerwonych wystąpi za to w walce o medale na 50 m stylem motylkowym mężczyzn. Bardzo dobrze poradził sobie Kacper Stokowski, któremu zabrakło tylko 7 setnych sekundy do rekordu życiowego. Wynik 24.14 dał mu 5. miejsce, tuż przed Konradem Czerniakiem (24.16). W finale B powalczy jeszcze po południu Michał Chudy (11. lokata; 24.38).

Do grona ośmiu najlepszych specjalistów od 400 m stylem dowolnym przedostał się Filip Zaborowski. Rano był 7., notując czas 3:54.61. Wracający do pływania po kontuzji Wojciech Wojdak złamał barierę czterech minut, a rezultat 3:59.71 wystarczył do awansu do finału B, w którym popłynie równiez Marcel Wągrowski. Zawodnik Politechniki Łódzkiej mógł się cieszyć z nowej życiówki (4:00.04). Tuż za szesnastką znalazł się Antoni Kałużyński, a z rywalizacją pożegnali się także Jakub Kraska i Bartosz Piszczorowicz.

W sesji popołudniowej zobaczymy też jednego naszego żabkarza. Bartosz Roguski zajął 10. pozycję na dystansie 200 metrów (2:16.44) i był całkiem blisko znalezienia się w gronie najlepszych. Drugi z Polaków, Marcin Stolarski, uplasował się na 36. lokacie.

Początek sesji finałowej zaplanowano na 16:30. Najpierw odbędą się finały C i B, a o godzinie 18:00 rozpoczną się zmagania o medale Swim Open.