2. dzień ME Funchal – Złoty Makowski!

Marcin Ryszka 2016-05-02 22:17

Drugi dzień mistrzostw Europy w pływaniu niepełnosprawnych, które odbywają się na obiekcie w portugalskim Funchal, przeszedł już do historii. Polacy, podobnie jak wczoraj, wywalczyli w poniedziałek 3 krążki - w tym pierwsze złoto. Na najwyższym stopniu podium stanął Wojciech Makowski! Zapraszamy do przeczytania relacji z sesji finałowej.

Jako pierwszy z Biało-czerwonych drugiego dnia finałów zaprezentował się Kamil Otowski (grupa S3). Po wczorajszym piątym miejscu na 50m stylem grzbietowym, dzisiaj młody Polak na tym samym dystansie w stylu dowolnym zajął siódmą lokatę. Zwyciężył Ukrainiec Dmytro Vynohradets, przed Włochem Vincenso Bonim i Rosjaninem Alexandrem Makarovem. Po Otowskim przyszedł czas na Karolinę Hamer. Polka na dystansie 50m stylem grzbietowym w grupie S4 uplasowała się na piątej pozycji.

Z każdym kolejnym startem nasi zawodnicy zajmowali coraz wyższe miejsca. Na 100m stylem dowolnym w grupie S10, po pasjonującej walce do samego końca, Oliwia Jabłońska zajęła miejsce tuż za podium z czasem 1:03.07. Trzecia na mecie zameldowała się Holenderka Hant Sijderwelt (1:02.77). Srebrny medal wywalczyła Francuzka Elodie Lorandi (1:01.29), a ze złota cieszyła się Rosjanka Nina Ryabova (1:00.93).

Wiele radości swoim występem dał wszystkim kibicom pływania zawodnik trenujący na co dzień w Kaliszu, Patryk Biskup. Podopieczny trenera Siemianowskiego w swojej koronnej konkurencji 100m stylem grzbietowym w grupie S9, po znakomitym wyścigu, jako drugi wyłączył tablice i ustanowił nowy rekord kraju (1:04.98). Wyprzedził go jedynie aktualny rekordzista Europy, Brytyjczyk James Crisp (1:04.18). Na najniższym stopniu podium stanął Węgier Tamas Toth (1:05.85). W tej samej konkurencji wśród pań w finale wystąpiła Paulina Woźniak. Medalistka Igrzysk Paraolimpijskich z Pekinu i Londynu w stylu klasycznym na tegorocznych mistrzostwach Europy pokazuje wielką wszechstronność. Po wczorajszym siódmym miejscu na 50m stylem dowolnym, podopieczna trenera Musztafagi zajęła piąte miejsce w dzisiejszym finale. Z niecierpliwością czekamy na jej koronną konkurencję.

Po wczorajszym srebrnym medalu na 100m stylem motylkowym, drugi krążek do swojej kolekcji dołożyła dzisiaj Joanna Mendak. Tym razem zawodniczka, która na krajowym podwórku, mimo swojej niepełnosprawności, z powodzeniem rywalizowała z osobami pełnosprawnymi, stanęła na najniższym stopniu podium na dystansie 50m stylem dowolnym uzyskując czas 28.62. Srebrny medal zdobyła Rosjanka Anna Krivshina (27.85), a złoto trafiło do Anny Stetsenko z Ukrainy (27.45).

Drugi dzień finałów zakończył się dla naszej reprezentacji w możliwie jak najlepszy sposób. Na dystansie 100m stylem grzbietowym Wojciech Makowski z grupy S11 wywalczył dla Polski pierwszy złoty medal. Podopieczny trenera Madeja nie pozostawił swoim przeciwnikom żadnych szans i zdecydowanie zwyciężył z czasem 1:09.01. Ze srebrnego medalu cieszył się Ukrainiec Dmytro Salevski (1:09.96), a na najniższym stopniu podium stanął jego rodak Viktor Smyrnov (1:10.28).

Po dwóch dniach zmagań na pływalni w Funchal Biało-czerwoni zgromadzili już 6 medali - w tym 1 złoty, wywalczony dzisiaj przez Wojciecha Makowskiego. Liczymy na dalsze sukcesy naszych rodaków w kolejnych startach. Relacja z trzeciego dnia już jutro na naszym portalu!