Swim Open: Dwa zwycięstwa drugiego dnia

Joanna Kwatera 2016-04-01 00:51

Pięć medali zdobyła polska reprezentacja pływaków startujących drugiego dnia w zawodach Swim Open w Sztokholmie. Dziś dwa razy Polacy stawali na najwyższym stopniu podium, a bezkonkurencyjni okazali się Kacper Majchrzak i Tomasz Polewka.

Od zwycięstwa finały drugiego dnia zawodów rozpoczął Kacper Majchrzak, który okazał się najlepszy w konkurencji 200m stylem dowolnym, notując rezultat 1:48.55 (trzeci wynik w karierze). Polak drugiego na mecie reprezentanta gospodarzy Adama Paulsson’a wyprzedził o prawie sekundę. Na 13 pozycji w tej konkurencji uplasował się Jan Hołub (1:52.58), a 15 miejsce zajął Kacper Klich (1:52.87).

Z doskonałej strony na szwedzkiej pływalni zaprezentował się również Tomasz Polewka. Specjalista od sprinterskiego dystansu w stylu grzbietowym zwyciężył rywalizację w finale, uzyskując czas 25.39 i zameldował się na mecie tuż przed Grekiem Apostolosem Christou i Matteo Milli. Ósme miejsce w tej konkurencji zajął Radosław Kawęcki (26.43), trzynasty był Krzysztof Morawski (26.85), a piętnasty Mateusz Wysoczyński (26.97).

Na drugim stopniu podium uplasował się długodystansowiec Filip Zaborowski. Pływak ze Szczecina uzyskał drugi czas w swojej karierze na dystansie 1500m stylem dowolnym – 15:25.95. Szybszy od niego był jedynie, ale znacznie Norweg Henrik Christiansen, który dystans ten pokonał w czasie 14:53.77 – a jest to obecnie trzeci najlepszy czas na świecie uzyskany w tym sezonie.

Brązowy krążek dla Polski wywalczył dziś Paweł Korzeniowski. Podopieczny trenera Roberta Białeckiego pokonał dystans 100m stylem motylkowym w czasie 52.79 i uplasował się za Włochem Piero Codia (52.22) i Szwedem Simonem Sjoedinem (52.53). Dziesiąte miejsce w tej rywalizacji wywalczył Oskar Krupecki (53.87).

Ostatnią polską zawodniczką, która stanęła dziś na podium w tych zawodach jest Paula Żukowska. Pływaczka z Wrocławia poprawiła swój rekord życiowy na dystansie 400m stylem zmiennym, a od dziś wynosi on 4:46.91.

W rywalizacji 100m stylem grzbietowym Alicja Tchórz wywalczyła 6 lokatę, notując czas 1:01.63, a jedenasta była Gabriela Wójtowicz (1:03.85). Wygrała Rosjanka Anastasiia Fesikova (1:00.24). Na dystansie sprinterskim w stylu klasycznym Dominika Sztandera zajęła 5 miejsce, uzyskując drugi czas w karierze 31.41. Na dwa razy dłuższym dystansie na 14 miejscu uplasował się żabkarz Maciej Hołub z czasem 1:03.59, na 17 miejscu sklasyfikowany został Marcin Stolarski (1:03.27), a na 22 lokacie – Bartłomiej Roguski (1:04.52). W konkurencji 100m stylem motylkowym Anna Dowgiert zajęła 10 miejsce (1:00.19).

Drugi dzień zawodów w Sztokholmie przyniósł nie tylko dobre starty Polaków, ale również kilka światowej rangi wyników. A zaczęła reprezentantka gospodarzy Sarah Sjostrem, która wygrała rywalizację na dystansie 100m stylem motylkowym, uzyskując doskonały czas 55.68! Wynik ten jest jedynie o 0,04 sekundy słabszy od jej własnego rekordu globu, który ustanowiła w zeszłym roku na Mistrzostwach Świata w Kazaniu. Rezultat ten jest również zdecydowanie najlepszym czasem uzyskanym w tym roku na świecie.

Dobrym wynikiem na dystansie 50m stylem klasycznym popisała się również Ruta Meilutyte. Młoda Litwinka uzyskała najlepszy w tym sezonie czas na świecie 30,13, pokonując drugą na mecie 18letnią Szwedkę - Sophie Hansson, której wynik 30.98 to nowy rekord Szwecji juniorów.

Jako jedyny granicę jednej minuty na dystansie 100m stylem klasycznym złamał dziś Cameron van der Burgh. Rezultat reprezentanta Republiki Południowej Afryki – 59.61 to drugi wynik w tym roku na świecie (szybciej pływał tylko Adam Peaty – 59.55).