Gwangju 2019: Czerniak poza finałem, rekord Ameryki Dressela

Szymon Gagatek 2019-07-21 15:12

Konrad Czerniak był jedynym polskim pływakiem, który zakwalifikował się do półfinałów 1. dnia mistrzostw świata w Gwangju. W popołudniowej rywalizacji puławianin zanotował swój najlepszy czas w tym sezonie, ale do bezpośredniego awansu do najlepszej ósemki zabrakło mu szesanstu setnych sekundy. Pierwsze miejsce zajął Caeleb Dressel, poprawiając przy okazji rekord mistrzostw i swojego kraju.

Czerniak pokonał jedną długość basenu w 23.36. To czwarty wynik w jego karierze, gorszy tylko od osiągnięć z mistrzostw świata w Kazaniu, gdzie stanął na najniższym stopniu podium oraz mistrzostw Europy w Glasgow, gdzie został sklasyfikowany na 5. pozycji. By wejść do finału w Gwangju, trzeba było jednak pływać szybciej. Do ósmego w końcowym zestawieniu Andrieja Żilkina z Rosji Polak stracił piętnaście setnych sekundy. Ostatecznie został sklasyfikowany na 12. pozycji i pożegnał się z dalszym udziałem w tej konkurencji.

Najlepsze wyniki w karierze Konrada Czerniaka:
23.07   MŚ w Kazaniu 2015
23.15   MŚ w Kazaniu 2015
23.34   ME w Glasgow 2018
23.36   MŚ w Gwangju 2019

Półfinały wygrał Caeleb Dressel. Amerykanin zaprezentował znakomitą dyspozycję, poprawiając rekord swojego kraju wynikiem 22.57. To także najlepszy czas w historii mistrzostw świata, dający podopiecznemu Gregga Troy'a 3. pozycję w klasyfikacji wszechczasów tej konkurencji (tylko za Andrijem Howorowem z Ukrainy i Rafaelem Munozem z Hiszpanii). Dwie dziesiąte sekundy do Dressela stracił po południu Nicholas Santos. Doświadczony, niespełna 40-letni Brazylijczyk poradził sobie znacznie lepiej niż w eliminacjach i pokazał, że jutro może się liczyć w walce o złoto. Barierę 23 sekund złamali jeszcze Howorow, Oleg Kostin i kolejny Amerykanin, Michael Andrew.