Świat

Napoli 2019: Szczęśliwa "13" Sztandery i Sendyka

Joanna Kwatera 2019-07-09 11:40

Dominika Sztandera i Paweł Sendyk awansowali do popołudniowych półfinałów szóstego dnia Uniwersjady w Neapolu i popołudniu powalczą o przepustki do rozgrywek finałowych. Sztuka ta nie udała się niestety naszej sztafecie mężczyzn 4x200m stylem dowolnym, która zajęła pierwsze nie premiowane awansem miejsce, kończąc eliminacje na pozycji dziewiątej.

Pierwszy awans do wyścigów półfinałowych wywalczyła dla Biało-czerwonych Dominika Sztandera, która miała dziś pracowity poranek. Program startów ułożył się tak, że do rywalizacji przystąpiły we wtorek zarówno sprinterski specjalizujące się w stylu klasycznym jak i te, których domeną jest styl dowolny. Podopieczna Grzegorza Widanki, która łączy obie specjalności, musiała więc szybko zregenerować swoje siły by około trzy kwadranse później pojawić się na słupku startowym po raz kolejny. Rekordzistka Polski pokonała 50m stylem klasycznym w czasie 31.74, co dało jej 13. lokatę i możliwość startu w popołudniowej sesji. Już w eliminacjach granicę trzydziestu jeden sekund skutecznie zaatakowała brazylijska pływaczka Jhennifer Alves, wygrywając poranne zmagania z czasem 30.75. W rywalizacji sprinterek kraulistek natomiast Sztandera przepłynęła jedną długość pływalni w Neapolu z szesnastym czasem 25.95, identycznym jak reprezentantka Tajpei Huang Mei-Chien. Polka jednak popołudniu skupiać się już będzie tylko na rywalizacji w swojej koronnej konkurencji. Najszybsza w stylu dowolnym rano była Amerykanka Ky-Lee Perry (25.08).

W eliminacjach sprintu kraulistów oglądaliśmy dwóch naszych pływaków, którzy do walki o półfinał przystąpili w ostatniej, dziesiątej serii. Paweł Sendyk ukończył ten wyścig na piątej lokacie, a Jakub Książek na siódmej. Najszybszy był reprezentant Hong Kongu Ian Ho, ale jego czas 22.34 dał mu w klasyfikacji końcowej dopiero trzecią lokatę. Lepsze wyniki osiągali serię wcześniej zwycięzca eliminacji David Cumberlidge (22.22) i Kosuke Matsui (22.30). Sendyk z rezultatem 22.69 został sklasyfikowany na 13. miejscu i popołudniu powalczy o wejście do rozgrywki finałowej. Drugi z naszych reprezentantów zakończył natomiast swój udział w tej konkurencji na 22. pozycji (23.00).

Niestety nie udało się do wieczornego finału awansować naszej sztafecie 4x200m stylem dowolnym. Polacy w składzie Filip Zaborowski, Kacper Stokowski, Bartosz Piszczorowicz i Karol Ostrowski uzyskali rano dziewiąty wynik 7:24.56. Z najlepszym rezultatem zmagania zakończyli pływacy Stanów Zjednoczonych, notując czas 7:14.94.

W zmaganiach delfinistek na 200m stylem motylkowym najlepszym czasem eliminacji popisała się Amerykanka Olivia Carter (2:11.00), choć stawka była rano bardzo wyrównana.