Neapol 2019: Zaborowski wystartuje w półfinałach

Szymon Gagatek 2019-07-05 11:17

Tylko Filip Zaborowski zdołał awansować do dalszego etapu rywalizacji podczas drugiej sesji eliminacyjnej Uniwersjady w Neapolu. Zawodnik MKP Szczecin bardzo dobrze poradził sobie na dystansie 200 m stylem dowolnym. To oznacza, że w popołudniowym bloku zobaczymy dwoch Polaków. Wcześniej kwalifikację do finału 50 m stylem motylkowym wywalczył bowiem Paweł Sendyk.

Zaborowski uzyskał 8. czas eliminacji, przepływając cztery długości basenu w 1:49.78. To czwarty wynik w jego karierze, minimalnie gorszy od najlepszego tegorocznego osiągnięcia, zanotowanego na mistrzostwach Polski w Olsztynie. Podopieczny Mirosława Drozda był jednym z dziewięciu zawodników, którym udało się rano złamać barierę 1 minuty i 50 sekund. Najlepszy okazał się Aleksandr Fiedorow z Rosji (1:48.70), wyprzedzając dwóch Amerykaninów: Roberta Freemana (1:49.03) oraz Zachary'ego Apple'a (1:49.07). Drugi z biało-czerwonych, Kacper Stokowski, został sklasyfikowany na 34. miejscu (1:52.52).

Z dalszą rywalizacją na 100 m stylem klasycznym pożegnała się Dominika Sztandera. Reprezentantka Juvenii Wrocław była 29., notując czas 1:11.44. Pierwszą pozycję zajęła faworytka, żabkarka z RPA Tatjana Schoenmaker (1:07.12), a ze stratą ponad siedmiu dziesiątych sekundy do mety dopłynęła Chelsea Hodges z Australii (1:07.85). Trzecia była obrończyni tytułu, doświadczona Kanako Watanabe z Japonii (1:08.41).

Awansu nie udało się też wywalczyć naszym zmiennistom. Na dystansie 200 metrów Dominik Bujak został sklasyfikowany na 19. pozycji, ale warto podkreślić, że po raz pierwszy w swoim życiu zszedł poniżej 2 minut i 3 sekund (2:02.81). Do 16. lokaty zabrakło mu tylko 26 setnych sekundy. Z kolei Marcel Wągrowski był 31. (2:04.93). Eliminacje wygrał Joe Litchfield z Wielkiej Brytanii (2:00.53), przed Japończkiem Tomoyą Takeuchim (2:00.70).

Jako ostatnia z naszej reprezentacji w wodzie zaprezentowała się Daniela Georges. Zawodniczka Uniwersytetu Arizony nie awansowała do półfinałów 100 m stylem dowolnym, ale - podobnie jak wcześniej Bujak - ustanowiła nowy rekord życiowy (57.14). Dało jej to 23. miejsce. Najszybsza okazała się Lisa Hopink z Niemiec (55.07), pokonując Amerykanki Gabby deLoof (55.39) i Veronicę Burchill (55.47).