Swim Open: Tuż za podium

Joanna Kwatera 2018-04-08 20:35

Biało-czerwoni kilkukrotnie otarli się o podium ostatniego dnia zawodów Malmsten Swim Open w Sztokholmie, ale dorobku medalowego polskiej drużyny nie udało się już powiększyć. W niedzielne popołudnie najlepiej radzili sobie Niemcy, kolekcjonując cztery złote krążki, a niekwestionowaną gwiazdą tych zmagań została Sarah Sjoestroem.

Najwyższe miejsce wśród Polaków wywalczył dziś Filip Zaborowski, który 800m stylem dowolnym pokonał w 7:59.96, ale do wdrapania się na podium w rywalizacji kraulistów zabrakło jednak sporo. Dwa „oczka” niżej uplasował się wicemistrz świata Wojciech Wojdak, któremu nie udało się dzisiaj złamać granicy ośmiu minut. Ósmą pozycję zanotował natomiast Antoni Kałużyński.

Dwa piąte miejsca wywalczyli w niedziele nasi reprezentanci w konkurencjach sprinterskich. Najpierw Dominika Sztandera na 100m stylem klasycznym osiągnęła wynik 1:09.81, a kilka minut później na słupku startowym stanął Konrad Czerniak i dzięki rezultatowi 22.50 zajął identyczną pozycję w zmaganiach na 50m stylem dowolnym. W obu konkurencjach pływali jeszcze inni nasi zawodnicy. Weronika Hallmann w żabkarskim finale B zajęła piątą pozycję (1:10.88), a w finale C wśród kraulistów z czasem 23.37 również piąty dopłynął do mety Karol Ostrowski.

Pozostali Polacy swoje zmagania kończyli już w finałach B i C. Najwyżej uplasowały się w rywalizacji kraulistek Anna Dowgiert, która była druga oraz Kornelia Fiedkiewicz ex aequo trzecia w finale B. Marcin Stolarski zajął piętnaste miejsce na 50m stylem klasycznym, a wśród zmiennistów reprezentowało nas dwóch zawodników. Co ciekawe jedenastą lokatę wywalczył Kacper Majchrzak, który po niemal czterech latach poprawił swój rekord życiowy na dystansie 200m o ponad półtorej sekundy (2:04.91) i wyprzedził o cztery pozycje Marcela Wągrowskiego. Finał C na najdłuższym dystansie stylem motylkowym zwyciężyła Katarzyna Kołodziej, zajmując ostatecznie siedemnastą pozycję w tych zmaganiach.

Polscy pływacy wracają zatem ze Szwecji w sumie z sześcioma medalami – jednym złotym Konrada Czerniaka, srebrem Kacpra Majchrzaka, brązem Kacpra Stokowskiego i trzema brązowymi krążkami Alicji Tchórz.

Medalowe żniwo zebrali dzisiaj Niemcy. Pływacy naszych zachodnich sąsiadów triumfowali w czterech konkurencjach. Na pierwszą lokatę na tegorocznych listach światowych po występie w Sztokholmie wskoczył Florian Wellbrock, który pokonał 800m stylem dowolnym w czasie 7:46.85, a na czwartą w rankingu wpisała się zwyciężczyni tego dystansu wśród kobiet Sarah Koehler (8:24.67). Z trzecim najszybszym czasem w tym sezonie zmagania 200m stylem motylkowym ukończyła Franziska Hentke (2:07.90), a jako jedyny poniżej dwóch minut dystans 200m stylem zmiennym przepłynął dziś Philip Heintz (1:59.06).

Rewelacyjnym rezultatem popisała się jeszcze na zakończenie rywalizacji w stolicy Szwecji Sarah Sjoestroem. Rekordzistka świata ścigała się dziś głównie z czasem, deklasując konkurencję i zatrzymując aparaturę pomiaru czasu po 100m stylem dowolnym na cyfrach 52.77. Ten wynik to kolejny ponad dziewięćset punktowy wynik w jej dorobku w ciągu ostatniego weekendu. Reszta jej rywalek nie złamała już nawet granicy czterdziestu czterech sekund w tej konkurencji.