Świat

Baku 2015: Niesamowity występ polskiej sztafety! Rekord i brąz!

Szymon Gagatek 2015-06-27 18:24

Pływackie zmagania na Igrzyskach Europejskich kończymy w doskonałych nastrojach! W ostatniej konkurencji w Baku Aquatics Centre brąz wywalczyła męska sztafeta 4x100 m stylem zmiennym, która w wyścigu finałowym poprawiła o ponad trzy sekundy rekord Polski 18-latków, ustanowiony podczas ubiegłorocznych mistrzostw Europy juniorów w Dordrechcie.

W naszej drużynie doszło do dwóch zmian w porównaniu do zestawienia z kwalifikacji. Michał Chudy, który kilkadziesiąt minut wcześniej zajął piąte miejsce na dystansie 100 m stylem motylkowym, zastąpił na delfinowym odcinku Damiana Chrzanowskiego, natomiast Paweł Sendyk wskoczył na miejsce Michała Brzusia na ostatniej zmianie.

Wyścig rozpoczął siedemnastoletni Jakub Skierka, czwarty zawodnik igrzysk na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Dwie długości basenu reprezentant UKS Trops Kartuzy pokonał minimalnie wolniej niż w rywalizacji indywidualnej, uzyskując czas 55.85 s. Gdy Jacek Arentewicz wskakiwał do wody, byliśmy na czwartej pozycji. Pływak klubu Shark Rudna zanotował dobrą reakcję startową (0.16 s), a następnie zaliczył jeden z najlepszych występów na zmianie w stylu klasycznym w historii polskiego pływania! Sto metrów żabką pokonał w niesamowitym tempie i zakończył swój odcinek z rezultatem 1:01.22!

Arentewicz wyprowadził nas na trzecią pozycję i po świetnie wykonanej zmianie Michała Chudego medal dla naszego kraju stał się jeszcze bardziej realny. Reprezentant Wodnika Rawicz, który kilka chwil wcześniej startował w finale 100 m stylem motylkowym, pokonał swoje 100 metrów delfinem w czasie lepszym o ponad sekundę niż w indywidualnej walce o medale (52.86 s)!

Na ostatnim odcinku Paweł Sendyk dostosował się poziomem do swoich kolegów. Zajmując w Baku 33. miejsce w kwalifikacjach 100 m stylem dowolnym i mając rekord życiowy wynoszący dokładnie 51.47 s, finiszowe metry pokonał w 49.38 s! Tym samym mogliśmy rozpocząć świętowanie trzeciego miejsca naszych zawodników. Łączny czas jaki uzyskali (3:39.31) jest lepszy od dotychczasowego rekordu Polski 18-latków o dokładnie 3.12 s. Lepsi od Biało-czerwonych okazali się tylko rewelacyjni Rosjanie, którzy ustanowili nowy rekord świata juniorów (3:36.38) oraz Brytyjczycy, którzy byli szybsi jedynie o trzy dziesiąte sekundy.

Na początku sesji finałowej brązowy medal wywalczył również Karol Zbutowicz. Zawodnik Kormorana Olsztyn uzyskał czas 4:22.22 i wypełnił minimum na mistrzostwa świata juniorów w Singapurze. Wspomiany wcześniej Chudy, zajmując piąte miejsce na 100 m stylem motylkowym, zanotował wynik 53.90 s, Jacek Arentewicz zakończył finał 100 m stylem klasycznym na pozycji siódmej (1:02.57), a Mateusz Arndt był ósmy na 200 m stylem dowolnym (1:51.90). W półfinałach 50 m stylem dowolnym odpadł Sendyk, który był trzynasty (23.22 s).

Igrzyska Europejskie polscy pływacy kończą z trzema medalami: jednym srebrnym i dwoma brązowymi. Co ciekawe, niemal identyczna sytuacja miała miejsce trzy lata temu w Antwerpii, kiedy to na drugim stopniu podium stanął Michał Poprawa, a trzecie lokaty zajęli Marcin Kaczmarski i męska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym.