PŚ: Spokojna kwalifikacja Kawęckiego i Zaborowskiego

Szymon Gagatek 2017-10-05 12:39

Druga sesja poranna zmagań w zawodach Pucharu Świata w Dausze nie przyniosła większych niespodzianek. Na starcie stanęło dwóch biało-czerwonych: Radosław Kawęcki na dystansie 50 m stylem grzbietowym, a Filip Zaborowski na 200 m stylem dowolnym i obaj bez problemów wywalczyli przepustki do popołudniowych wyścigów finałowych.

Jako pierwszy do wody wskoczył Zaborowski. Podopieczny Mirosława Drozda osiem długości basenu pokonał w 1:49.54 i został sklasyfikowany na 4. miejscu w kwalifikacjach. Jego dzisiejszy rezultat jest gorszy o zaledwie dziewięć setnych sekundy od tego, który odnotował kilka dni temu w Hongkongu. Dwudziestotrzylatek spróbuje go poprawić w sesji popołudniowej, przystępując do wyścigu finałowego obok Toma Shieldsa z USA, Chada le Closa z RPA czy też najszybszego rano Kyle'a Stolka z Holandii (1:48.02).

Niemal dwie godziny później Zaborowskiego czeka jeszcze rywalizacja na 1500 m stylem dowolnym. Na słupku startowym najszybszej serii stanie obok brązowego medalisty mistrzostw świata na krótkim basenie, Wojciecha Wojdaka. Najgroźniejszymi rywalami Polaków w tej konkurencji będą Włoch Gabriele Detti oraz reprezentujący Węgry Gergely Gyurta.

Dwa starty czekają dziś także Radosława Kawęckiego. Zawodnik AZS AWF Warszawa najpierw zaprezentuje się na 50 m stylem grzbietowym. Do sprinterskiego finału dostał się z czwartym czasem. Rano uzyskał wynik 24.25 i przegrał tylko z Pawłem Sankowiczem z Białorusi (23.97), Christianem Dienerem z Niemiec (24.15) oraz Władimirem Morozowem z Rosji, który okazał się szybszy od naszego pływaka o jedną setną sekundy. Natomiast do zmagań na 200 m stylem grzbietowym zgłosiło się w Dausze tylko dziewięć osób, stąd też wszyscy znaleźli się bezpośrednio w gronie finalistów. Nasz reprezentant i tak miałby jednak pewne miejsce w popołudniowym wyścigu w swojej koronnej konkurencji. To oczywiście z racji złotego medalu wywalczonego przez niego na mistrzostwach świata w Windsorze.

Najbardziej wartościowym wynikiem poranka popisał się Ilja Szymanowicz. Białoruski żabkarz wygrał rywalizację na 100 m stylem klasycznym, notujac czas 56.95 (931 pkt FINA). Drugi w klasyfikacji końcowej był Cameron van der Burgh, ale pływak z RPA stracił do Szymanowicza prawie sekundę (57.81).