Świat

MEM Kranj 2018: Na podbój Słowenii

Joanna Kwatera 2018-09-01 22:37

Już jutro siedemdziesięciodwuosobowa reprezentacja Polski rozpocznie zmagania w szesnastej edycji Mistrzostw Starego Kontynentu w kategorii Masters. Od niedzieli do piątku w kompleksie krytych i odkrytych pływalni w Kranj ścigać się będą pływacy, a przez kolejne dwa dni rywalizacja przeniesie się na wody otwarte do jeziora Bled. A zatem zaczynamy!

Pierwsze takie mistrzostwa

Po raz pierwszy w historii zmagań Mastersów w czempionacie Europy rywalizacja we wszystkich pięciu dyscyplinach wodnych: water polo, skoki do wody, pływanie, pływanie open water oraz pływanie synchroniczne, rozegrana zostanie w jednym miejscu. Gospodarzem największego święta pływackiego w kategorii Masters na naszym kontynencie jest słoweńskie miasteczko Kranj, które oprócz zapewne niezapomnianych wrażeń z rywalizacji w wodzie, pozwoli wszystkim uczestnikom nacieszyć oczy malowniczymi widokami Alp Julijskich. Ten urokliwy, znany też jako miasto sportu ośrodek, już po raz drugi w historii gościć będzie najlepszych Mastersów z całej Europy. Poprzednio rolę gospodarza pełnił w 2007 roku. Klub z Kranj rozsławił niegdyś trenujący tu olimpijczyk i medalista mistrzostw Europy, znakomity żabkarz, Emil Tahirovič.

Mistrzostwa w liczbach

Do startu w mistrzostwach Europy w Kranj zgłosiło się ponad pięć tysięcy sportowców, a czego 2787 to pływacy, a w jeziorze Bled na zakończenie imprezy ścigać się będzie na dwóch dystansach 1104 zawodników. Wśród nich najstarszymi uczestnikami są urodzeni w 1924 roku Austriak Franz Zigon, który weźmie udział we wszystkich pięciu możliwych startach, a także jego rówieśnik, pokonany w zeszłym roku podczas Mistrzostw Świata w Budapeszcie przez naszego Kazimierza Mrówczyńskiego, Rosjanin Vladimir Rabinovich. Wśród kobiet najstarsza zawodniczka to 88-letnia Hiszpanka Elisabeth Lobsiger.

Plejada byłych gwiazd

Jak zwykle na listach startowych dużych imprez międzynarodowych w kategorii Masters pojawiło się wiele znanych nazwisk byłych pływaków, którzy po latach bogatej kariery zawodniczej i chwili odpoczynku od sportu, postanowili kontynuować swoją przygodę z pływaniem. Wśród setek zawodników wyróżniają się między innymi: Razvan Florea –rumuński pływak, brązowy medalista IO w Atenach na 200m stylem grzbietowym; Ioan Gherghel rumuński delfinista, uczestnik IO w Sydney, Atenach i Pekinie, medalista ME w konkurencji 100m stylem motylkowym; Ioannis Drymonakos – olimpijczyk z Londynu, mistrz świata na 400m stylem zmiennym (2008 Manchester, krótki basen) i mistrz Europy z Eindhoven 2008 na 200m stylem motylkowym; olimpijka z Londynu Czeszka Petra Chocova – mistrzyni Europy na 50m klasycznym z Debreczyna 2012; Yurij Yegoshin - olimpijczyk z Aten i Pekinu, ukraiński sprinter w stylu dowolnym czy olimpijka z Pekinu, specjalistka stylu klasycznego Węgierka Reka Pecz. Na starcie pojawi się też wielu byłych wielkich mistrzów. Swoją formą zapewne po raz kolejny zachwyci 87-letnia super-gwiazda z Wielkiej Brytanii Jane Asher, a także Ci, którzy zdobywali medale i poprawiali przed rokiem rekordy globu jak m.in. Atie Pijtak-Radersma, Kristel Schulz, Colette Crabe, Brigitte Merten, Leonard Bielicz, Josef Krejci, Rudolf Smerda, Claus Iversen. Rywalizacja zatem stała będzie na bardzo wysokim poziomie.

Po worek medali

Polskę podczas najbliższych sześciu dni wodnej rywalizacji reprezentować będzie siedemdziesięciodwuosobowa ekipa, w skład której wchodzą zarówno medaliści zeszłorocznych mistrzostw świata w Budapeszcie, jak i wielce utytułowani już Mastersi, a także zawodnicy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Mastersami. Na listach startowych z najlepszymi czasami zgłoszenia znalazło się ośmioro Polaków: na wszystkich możliwych dystansach w stylu klasycznym w kategorii wiekowej 70-74 lata Józef Klukowski, a w stylu grzbietowym w kat. 55-59 lat Zbigniew Januszkiewicz. W trzech konkurencjach 200 i 400m stylem dowolnym oraz 200m stylem zmiennym w kat. 25-29 lat Magdalena Drab, na 100 i 200m stylem motylkowym w kat. 75-79 lat Krystyna Fecica, a także Michał Bielawski (kat. 25-29l) na 100m stylem dowolnym, Mirosław Warchoł (65-69l) na 100m stylem grzbietowym, Anna Duda (35-39l) na 100m stylem motylkowym i Arkadiusz Berwecki (45-49l) na 200m stylem zmiennym. Ponadto w pierwszej trójce z najlepszymi czasami rozstawienia widnieje kolejnych dziesięciu przedstawicieli Biało-czerwonych. Liczymy więc, że uda się bez problemów poprawić dorobek z Londynu, gdzie Polacy wywalczyli w sumie osiemnaście krążków. Pierwszy blok mistrzostw rozpocznie się w niedzielę o godzinie 8, a do rywalizacji przystąpią krauliści na dystansie 800m i sztafety zmienne 4x50m.