Indianapolis 2017: Grzbieciści mierzą wysoko

Szymon Gagatek 2017-08-26 02:02

Młodzi polscy grzbieciści, Kacper Stokowski i Kamil Kaźmierczak, wciąż liczą się w walce o medale mistrzostw świata juniorów na dystansie 50 m stylem grzbietowym. W piątek obaj bez większych problemów przebrnęli półfinały, plasując się kolejno na 3. i 6. pozycji. Na 6. miejscu zakończyliśmy też finał sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym.

Stokowski i Kaźmierczak zajęli więc dokładnie takie same lokaty jak w eliminacjach. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa pokonał jedną długość basenu w 25.49 i ustąpił tylko będącemu poza zasięgiem Michaelowi Andrew z USA (24.67) oraz Hugo Gonzalezowi z Hiszpanii (25.40). Dokładnie taki sam czas jak nasz pływak wywalczył Daniel Martin z Rumunii. Z kolei Kaźmierczak tym razem uzyskał rezultat 25.72. Tym samym doczekaliśmy się pierwszej i być może jedynej sytuacji na tych mistrzostwach, w której w walce o medale zobaczymy aż dwóch reprezentantów naszego kraju!

Jednym z ważniejszych wydarzeń trzeciego dnia mistrzostw był dla nas finał rywalizacji sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym. W składzie z eliminacji doszło do jednej roszady (Karol Ostrowski zastąpił Jakuba Kraskę), zmianie uległa też kolejność, w jakiej Polacy pojawiali się w wodzie. Wyścig rozpoczął Bartosz Piszczorowicz (50.04), następnie Ostrowski zanotował czas 50.10. Zmieniła go Aleksandra Polańska (56.12), a zmagania zakończyła Kornelia Fiedkiewicz (56.66). Łączny wynik 3:32.92 sprawił, że do mety dotarliśmy na 7. lokacie, ale po dyskwalifikacji Węgrów przesunęliśmy się o jedno "oczko" wyżej.

Złoto i nowy rekord świata juniorów trafiły do niesamowitych Kanadyjczyków. Końcowy triumf mogą zawdzięczać głównie medalistkom olimpijskim: Taylor Ruck i Penny Oleksiak, które na ostatnich 200 metrach wyprowadziły swoją drużynę na najwyższe miejsce z... samego końca stawki. Siedemnastolatki na swoich zmianach ze startu lotnego uzyskały kolejno 52.72 i 52.99!

Ostrowski wystartował też na dystansie 50 m stylem dowolnym, na którym wywalczył nawet awans do finału. Zawodnik MKP Szczecin poprawił swój rekord życiowy, przepływając sprinterski dystans w 22.72. To pozwoliło mu znaleźć się na 8. miejscu. Polak o jedną setną sekundy wyprzedził Luisa Gustavo Borgesa z Brazylii - syna wybitnego kraulisty, czterokrotnego medalisty olimpijskiego z Barcelony, Atlanty i Sydney, Gustavo Borgesa.

W półfinałach odpadły natomiast nasze dziewczęta. Kornelia Fiedkiewicz była 15. na dystansie 50 m stylem motylkowym, płynąc o jedną dziesiątą sekundy wolniej niż w eliminacjach (27.45), natomiast Weronika Hallmann została sklasyfikowana na 13. pozycji na 100 m stylem klasycznym z czasem 1:10.32.

W trakcie trzeciej sesji popołudniowej nie zabrakło rekordów zawodów. Na 50 m stylem motylkowym własne osiągnięcie sprzed dwóch lat poprawiła Rikako Ikee z Japonii (25.77). Pozostałe trzy najlepsze wyniki w historii mistrzostw świata juniorów padły w finałach. Pierwszy ustanowiła Regan Smith z USA na 200 m stylem grzbietowym (2:07.45), autorem drugiego był rewelacyjny Kristof Milak z Węgier (51.08 na 100 m stylem motylkowym), a ostatni to dzieło triumfatorki 100 m stylem dowolnym. Freya Anderson z Wielkiej Brytanii pokonała dwie długości basenu w 53.88 niespodziewanie pokonując o rok starszą Ikee o dwadzieścia osiem setnych sekundy.