Świat

Baku 2019: Na EYOF z dużymi nadziejami

Szymon Gagatek 2019-07-21 23:34

Kalendarz tegorocznych międzynarodowych imprez pływackich nie ułatwia śledzenia wszystkich najważniejszych zawodów. Uniwersjada pokrywała się częściowo z mistrzostwami Europy juniorów, a teraz - w trakcie mistrzostw świata - czekają nas spore emocje związane z Olimpijskim Festiwalem Młodzieży Europy. Spore, bo i szans medalowych naszym reprezentantom w Baku nie powinno zabraknąć.

Do stolicy Azerbejdżanu udała się 16-osobowa reprezentacja naszych pływaków. Cieszy, że wśród nich są też tacy, którzy na listach zgłoszeń znaleźli się na czołowych lokatach. Mateusz Chowaniec dysponuje najlepszym czasem na 50 m stylem dowolnym i 2. na dwukrotnie dłuższym dystansie. Michał Daszkiewicz jest 3. na 200 i 400 m stylem dowolnym, podobnie jak Jan Zubik na 200 m stylem motylkowym. Trzecią pozycję w rankingach 200 m stylem dowolnym wśród dziewcząt zajmuje też Wiktoria Guść. To oni powinni stanowić trzon naszej kadry w trakcie 5-dniowych zmagań.

Gwiazd zawodów nie trzeba długo szukać i trzeba też przyznać, że wielkich talenów w Baku pojawi się naprawdę sporo. Na listach startowych w oczy od razu rzucają się nazwiska medalistek mistrzostw Europy juniorów: Eriki Gaetani z Włoch, Aleksandry Sabitowej z Rosji czy też jej znakomitej koleżanki z reprezentacji Jewgieniji Czikunowej. Niespełna 15-letnia pływaczka została okrzyknięta rewelacją tego sezonu - po tym jak najpierw pokonała Juliję Jefimową na 200 m stylem klasycznym na krajowym czempionacie w Moskwie, a później zdobyła złoto MEJ w Kazaniu (2:21.07 w półfinałach). Wśród chłopców wystąpą między innymi okrzyknięty w ubiegłym roku "najszybszym 14-latkiem w historii" Jacob Whittle z Wielkiej Brytanii, a także Franko Grgic z Chorwacji, pływający dystans 1500 m stylem dowolnym w czasie poniżej 15 minut. 

Pierwszego dnia zawodów czekają nas następujące konkurencje: wśrod dziewcząt 100 m stylem dowolnym, 200 m stylem grzbietowym (Laura Bernat, Dominika Trentkiewicz), 200 m stylem motylkowym, 400 m stylem zmiennym (Klaudia Tarasiewicz), a wśród chłopców: 400 m stylem dowolnym (Michał Daszkiewicz, Konrad Zieliński), 100 m stylem grzbietowym (Filip Kosiński, Stanisław Żołądź), 200 m stylem klasycznym (Nazar Żurawel).

Eliminacje będą się rozpoczynać o godzinie 7:00 polskiego czasu, a początek sesji finałowych zaplanowano na 15:00. Zmagania odbędą się w Baku Aquatics Center - obiekcie, mogącym pomieścić aż 6 tysięcy widzów, który doskonale pamiętamy z Igrzysk Europejskich w 2015 roku. 

foto: Dagmara Zielińska