ISM: Gawrysiak wygrywa w Berlinie

Szymon Gagatek 2016-03-07 00:31

Przemysław Gawrysiak odniósł jedyne polskie zwycięstwo podczas zawodów International Swim Meet, które odbyły się w Berlinie. Zawodnik Omegi Kleszczów okazał się najlepszy na dystansie 50 m stylem dowolnym. Dobre rezultaty notował także Dominik Ciężkowski. Reprezentant krakowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego był między innymi drugi na 200 m stylem motylkowym.

Na niezwykle popularnym mitingu na obiekcie SSE Europasportpark, który trwał w stolicy Niemiec trzy dni (od piątku do niedzieli), pojawiło się ponad 1400 zawodników z aż 26 krajów. W tym gronie była również grupa 25 pływaków z Polski, reprezentujących zespoły Rekina Świebodzice, Omegi Kleszczów, Bałtyku Kołobrzeg, Glosatora Kraków, Salwatora Kraków i Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie.

Bardzo dobry występ na dystansie 50 m stylem dowolnym zaliczył Przemysław Gawrysiak. Najpierw zwyciężył w eliminacjach (23.62 s), a później popłynął jeszcze szybciej w wyścigu finałowym (23.37 s) i stanął na najwyższym stopniu podium. Póki co, lepiej w tym sezonie na długim basenie spośród polskich zawodników radził jedynie Konrad Czerniak. Dwudziestoczteroletni pływak z Kleszczowa wciąż robi spore postępy w tej konkurencji. W ubiegłym roku był w ścisłym sprinterskim finale zarówno w Szczecinie, jak i w Lublinie i wygląda na to, że w maju również będzie się liczył w walce z krajową czołówką o jak najwyższe miejsce w stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Z niezłej strony pokazał się również Dominik Ciężkowski z Jordana Kraków, który wystartował we wszystkich konkurencjach w rywalizacji delfinistów. Jedną długość basenu pokonał w finale w czasie 23.30 s i został sklasyfikowany na siódmej lokacie. Na dwukrotnie dłuższym dystansie zanotował wynik 55.19 s i był czwarty. Co warte podkreślenia, w tej konkurencji ostatni raz tak szybko dwudziestoletni krakowianin pływał w 2014 roku. Najwyższe miejsce Ciężkowski wywalczył z kolei na 200 metrów, gdzie był drugi (2:02.21). Na każdym z tych dystansów pierwszą pozycję zajmował Laszlo Cseh (23.96, 52.38 i 1:58.04).

To właśnie węgierski pływak był największą gwiazdą berlińskich zawodów. Oprócz kompletu zwycięstw w stylu motylkowym, triumfował także na 200 i 400 m stylem dowolnym (uzyskując odpowiednio 1:50.55 i 4:00.72) oraz 200 i 400 m stylem zmiennym (kolejno 2:02.13 i 4:20.73). Jedyną porażkę odniósł na dystansie 100 m stylem grzbietowym, gdzie minimalnie pokonał go Luke Greenbank. Młody Brytyjczyk przepłynął dwie długości basenu w 55.65 s i bardziej utytułowanego Cseha wyprzedził o piętnąście setnych sekundy. W tej samej konkurencji wśród kobiet dobrą dyspozycję zaprezentowała inna zawodniczka z Wysp, Jessica Fullalove, która zanotowała czas 1:00.34. Był to nie tylko rekord mitingu, ale także najbardziej wartościowy wynik całej trzydniowej rywalizacji w stolicy Niemiec (893 pkt FINA).