Tbilisi 2015: Kusto ze srebrem!

Szymon Gagatek 2015-07-29 18:24

Po wczorajszym pechowym występie na 100 m stylem klasycznym, dziś Rafał Kusto nie dał już sobie odebrać medalu na dwukrotnie dłuższym dystansie podczas trzeciego dnia EYOF w Tbilisi. Zawodnik Orki Lubań zajął drugie miejsce, znacznie poprawiając swój rekord życiowy. Lepszy od Polaka okazał się tylko znakomity włoski junior, Nicolo Martinenghi.

Kusto od początku popołudniowego wyścigu płynął na drugiej pozycji. Zdołał ja utrzymać do samego finiszu, choć w końcówce mocno naciskał go Tanguy Lesparre z Francji. Polak zanotował wynik 2:17.45 i o osiem dziesiątych sekundy poprawił życiówkę. Rywalizację zdominował Nicolo Martinenghi, który cały dystans pokonał w 2:15.14, ustanawiając nowy rekord Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy, lepszy o szesnaście setnych sekundy od czasu sprzed dwóch lat, uzyskanego przez Antona Chupkova z Rosji.

Szóstą pozycję w finale 200 m stylem zmiennym zajął natomiast Marcel Wągrowski z Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki. Nasz reprezentant tradycyjnie świetnie rozpoczął wyścig i na półmetku był nawet drugi, ale w drugiej części dystansu rywale okazali się silniejsi. W ostatecznym rozrachunku wynik 2:08.92 pozwolił mu na wyprzedzenie dwóch pływaków. W niezwykle szybkiej rywalizacji, w której aż czworo zawodników popłynęło lepiej od dotychczasowego rekordu EYOF, zwyciężył Johannes Hintze z Niemiec (2:02.52).

W sesji popołudniowej w końcu doczekaliśmy się również występu Polki. Na dystansie 100 m stylem klasycznym o finał walczyła Agnieszka Rutkowska. Zawodniczka Skalara Słupsk popłynęła minimalnie szybciej niż w kwalifikacjach (1:15.53) i została sklasyfikowana na piętnastej pozycji. Najszybsza okazala się Katie Robertson z Wielkiej Brytanii (1:11.58).