Kolejny rekordowy występ Orlicza!

Szymon Gagatek 2017-12-09 14:38

Równie dobrze jak wczoraj poradziła sobie w porannym bloku sobotnich zmagań Krajów Europy Środkowej w Targoviste polska ekipa. Nasi reprezentanci wywalczyli siedem medali, a na najwyższym stopniu podium stawali przed południem Marcin Goraj i sztafeta chłopców w konkurencji 4x200m stylem dowolnym.

Zawodnik SMS Galicji Kraków nie miał dziś sobie równych na dystansie 100m stylem motylkowym, a wynik jaki dał mu zwycięstwo w tej rywalizacji jest gorszy tylko o 0,23 sekundy od jego rekordu życiowego. Goraj uzyskał czas 55.37 i o niemal sekundę wyprzedził na finiszu Serba Urosa Djokovica.

Znakomite wrażenie zrobiła też rano nasza drużyna 4x200m stylem dowolnym chłopców, która w składzie Filip Orlicz, Jakub Mościcki, Szymon Leszega i Kacper Piotrowski w pięknym stylu triumfowała w tych zmaganiach w Targoviste. Polacy zanotowali wynik 7:39.27 i o ponad trzy sekundy zdystansowali na mecie Węgrów, a czas ten jest słabszy od rekordu Polski 16-latków jedynie o niecałą sekundę. Rewelacyjnie na pierwszej zmianie sztafety radził sobie natomiast wczorajszy rekordzista kraju na 100m kraulem Orlicz, który i dziś nie chciał być gorszy, poprawiając kolejne najlepsze osiągnięcie w historii juniorów 15-letnich tym razem na dystansie 200m stylem dowolnym. Warszawianin przepłynął cztery długości basenu w 1:53.68 i wymazał z rekordowych tabel kolejny rezultat Filipa Bujoczka, gorszy od jego dzisiejszego wyniku o 0,19 sekundy. W bloku popołudniowym Orlicz będzie miał jeszcze szansę dokonać podobnej sztuki w konkurencji sprinterskiej tym stylem.

Polscy zawodnicy czterokrotnie zdejmowali z szyi dzisiaj rano srebrne krążki, a pierwszą, która miała okazję to uczynić  była Aleksandra Knop. Wicemistrzyni EYOFu na dystansie 400m stylem dowolnym w Targoviste również uplasowała się na drugiej lokacie w tej konkurencji, aczkolwiek wynik 4:28.87 jest daleki od jej rekordu życiowego. Na drugim stopniu podium stanęła także Alicja Wojtkowiak, która na 100m stylem klasycznym osiągnęła czas 1:14.10. Srebro wywalczyła również wicemistrzyni Polski 14-latek Daria Zielińska, wyrównując swój najlepszy wynik w życiu na dystansie 100m stylem motylkowym 1:03.72. Na koniec porannej rywalizacji drugie miejsce zajęła sztafeta 4x200m stylem dowolnym dziewcząt z wynikiem 8:40.96. Marta Klimek, Wiktoria Guść, Emilia Hellak i Aleksandra Knop ustąpiły miejsca tylko bezkonkurencyjnym dziś Węgierkom, które uzyskały znakomity czas 8:32.41.

Ciekawa rywalizacja rozegrała się jeszcze w wyścigu 100m stylem klasycznym chłopców, gdzie niekwestionowanym zwycięzcą został juniorski mistrz Węgier Sebestyen Bohm, notując najlepszy rezultat w karierze 1:02.94. Zacięta walka rozegrała się natomiast o kolejne miejsca na podium, a stanęło na nim w sumie czterech zawodników. Drugą lokatę wywalczył kolega z reprezentacji Bohm’a Zsombor Pertich, a za nim uplasowali się ex aequo Słowak Lovro Knez i Polak Mateusz Dubas z czasem 1:06.88.

Po drugim bloku pływackich zmagań w Rumunii Polacy zajmują w klasyfikacji drużynowej drugą lokatę ze 174 punktami. Wyprzedzają nas Węgrzy, którzy zgromadzili już 219 „oczek”.