Swim Open: Trzy medale Polaków

Szymon Gagatek 2016-03-30 21:41

Milena Karpisz i Paulina Piechota zdominowały rywalizację kobiet na nieolimpijskim dystansie 1500 m stylem dowolnym w trakcie inauguracyjnego dnia zawodów Swim Open w Sztokholmie. Nasze reprezentantki stanęły na dwóch najwyższych stopniach podium. Srebro w swojej koronnej konkurencji, 200 m stylem grzbietowym, wywalczył natomiast Radosław Kawęcki.

W stawce trzydziestu zawodniczek tylko Karpisz zdołała złamać barierę siedemnastu minut. Cały dystans zawodniczka Piątki Konstantynów Łódzki pokonała w 16:53.44 i o ponad pięć sekund poprawiła swój rekord życiowy. Z kilkusekundową stratą zmagania w najszybszej serii zakończyła Piechota (17:00.98). Obie wypracowały sobie olbrzymią przewagę nad resztą uczestniczek tej konkurencji i podczas ceremonii medalowej mogły się cieszyć z dubletu.

Blisko wskoczenia na najniższy stopień podium 50 m stylem motylkowym była Anna Dowgiert, która w bardzo mocno obsadzonym finale przegrała tylko z Sarą Sjoestroem, Swietłaną Chimrową i Theresą Alshammar. Przepłynięcie jednej długości basenu zajęło zawodniczce wrocławskiego Śląska 26.38 s. Piąta była druga z Polek, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (26.62 s), a w finale C triumfowała Dominika Sztandera (27.75 s). Urbańczyk pracowity dzień zakończyła również jako szósta pływaczka na 50 m stylem grzbietowym (28.60 s). Trzy setne sekundy za nią finiszowała Alicja Tchórz, co dało jej w ostatecznym rozrachunku ósmą pozycję. Niżej plasowały się nasze zawodniczki na 200 m stylem dowolnym. Po południu 13. była Paula Żukowska (2:03.19), 15. Wioletta Orczykowska (2:05.82), 17. Monika Czerniak (2:04.07), 20. Milena Karpisz (2:05.84), a 23. Anna Kawecka (2:06.71).

Jedyny medal dla Polski w konkurencjach męskich dołożył Radosław Kawęcki. Podopieczny Pawła Słomińskiego w finale 200 m stylem grzbietowym zanotował czas 2:00.20 i przegrał jedynie z Lucą Mencarinim (1:58.73). Co ciekawe, jeszcze szybciej od rezrezentanta Włoch w wyścigu o 9. miejsce popłynął utalentowany Grek, Apostolos Christou (1:58.07). Pozostali Biało-czerwoni, Krzysztof Morawski i Mateusz Wysoczyński, zostali sklasyfikowani odpowiednio na 10. i 11. lokacie (2:03.02 oraz 2:03.28).

Tuż za podium na 50 m stylem motylkowym znalazł się Paweł Korzeniowski. Reprezentant AZS AWF Warszawa uzyskał 24.12 s. To niezły prognostyk przed walką na dwukrotnie dłuższym dystansie. Dokładnie taki sam czas zmierzono mu bowiem w trakcie półfinałów tej konkurencji na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Kazaniu, gdy zajmował 10. pozycję. Dziś lepsi okazali się Włoch Piero Codia (23.65 s) i dwaj Rosjanie: Siergiej Fiesikow (23.94 s), a także Jewgienij Siedow (24.00 s). W sesji popołudniowej wystąpili również Oskar Krupecki (11. miejsce, 24.60 s) oraz Kacper Majchrzak (21., 25.03 s).

Jako czwarty rywalizację na 400 m stylem dowolnym zakończył Filip Zaborowski z MKP Szczecin. Tak wysoką lokatę pozwolił mu zająć rezultat 3:54.28. Z niewielką stratą do swojego kolegi z kadry w finale A finiszował zawodnik Śląska Wrocław, Kacper Klich, który ostatecznie był szósty (3:54.50). Poza ósemką znaleźli się żabkarze. Najlepiej na dystansie 200 metrów poradził sobie Bartłomiej Roguski (12.; 2:17.97). Niżej uplasowali się Jacek Arentewicz (14.; 2:20.05) i Marcin Stolarski (18.; 2:19.53).

Międzynarodowa stawka zawodów okazała się na tyle mocna, że spośród gospodarzy triumfy święciła jedynie Sarah Sjoestroem. Gwiazda skandynawskiego pływania triumfowała w środę na 200 m stylem dowolnym i 50 m stylem motylkowym. W obu tych konkurencjach uzyskała fantastyczne wyniki. Cztery długości basenu pokonała kraulem w 1:54.87 (szybsza w tym sezonie była tylko Katie Ledecky z USA, z czasem 1:54.43). Z kolei w zmaganiach sprinterek rezultat 25.15 pozwolił rekordzistce globu wskoczyć na pozycję zdecydowanej liderki światowego rankingu w 2016 roku.

Jutro na pływalni w Sztokholmie po raz pierwszy zaprezentuje się w czwartek Tomasz Polewka. Zawodnik AZS AWF Katowice powalczy o medal w swojej koronnej konkurencji, 50 m stylem grzbietowym, w której na krótkim basenie jest przecież aktualnym mistrzem Europy. Ciekawie zapowiadają się też starty Alicji Tchórz na 100 m stylem grzbietowym, Pawła Korzeniowskiego na 100 m stylem motylkowym czy Dominiki Sztandery na 50 m stylem klasycznym. W rywalizacji z mocnymi rywalami będą mogli się sprawdzić również zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk, Karol Olender i Gabriela Wójtowicz, którzy wraz z trenerem Jarosławem Błażkiem w środę dołączyli do - i tak już bardzo licznej - polskiej ekipy.