Polska

Świat stoi otworem - sylwetka Kacpra Stokowskiego

Paulina Lach 2015-06-08 00:09

Gdy emocje już opadły, jak po wielkiej bitwie kurz - w przedstawianiu sylwetek juniorów, którzy już za niespełna 17 dni zaprezentują się w Baku, robimy małą przerwę, by zaprezentować zawodnika, który podczas Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców po raz kolejny pokazał, że może czekać go wspaniała kariera. W dotychczasowych artykułach w ramach naszego cyklu wspominany był nie raz. Za każdym razem jako ten, który pobił rekord Polski, któregoś z opisywanych pływaków. Mowa tu oczywiście o Kacprze Stokowskim, niesamowitym i zaskakującym 16-latku, trenującym w klubie G-8 Bielany Warszawa.

Swoją przygodę z pływaniem rozpoczął w szkole podstawowej, kiedy to wstąpił do klasy o profilu pływackim. Dopiero w 6. klasie zaczęły się konkretne treningi, prawdziwa praca pod okiem pana Pawła Wołkowa. To właśnie dzięki niemu możemy podziwiać tak wspaniałe występy tego utalentowanego 16-latka. Do tej pory Kacper zgromadził 27 medali rocznikowych mistrzostw Polski, w tym aż 22 złota. To bardzo znacząca kolekcja, patrząc na wiek tego zawodnika. Podliczając wszystkie wspominane już wcześniej rekordy Polski, możemy się przekonać, że Kacper ma ich już dość sporo, bo aż 14. Najnowszy został ustanowiony podczas MPSiM w Szczecinie. Drugiego dnia, w sesji eliminacyjnej, byliśmy świadkami ustanowienia przez zawodnika z Warszawy najlepszego wyniku w historii kraju na 100m stylem grzbietowym w dwóch kategoriach wiekowych. Od 29 maja najlepszy czas wśród 16- i 17-latków wynosi 56.16. Poprzedni rekord należał do starszego kolegi z Krakowa - Mateusza Wysoczyńskiego. W piątek na stronie internetowej polskiego związku pływackiego pojawiła się lista zawodników, którzy już niebawem będą reprezentować nasz kraj na EYOF w stolicy Gruzji, Tbilisi. W ich gronie znalazł się właśnie Kacper. Liczymy na wspaniały występ, nie tylko jego, ale i całej reprezentacji.

Czy na MPSiM osiągnąłeś wszystko co sobie założyłeś?
- Zawody wypadły naprawdę nieźle, zwłaszcza sobotni rekord Polski 16- i 17-latków na 100m stylem grzbietowym oraz występ w finale A zakończony 6. miejscem. Płynąłem również 200m stylem motylkowym w finale A, kończąc ostatecznie na 8. lokacie. Zawody te decydowały również o kwalifikacji na EYOF i jak się okazało od 27 lipca będę reprezentował kraj w Tbilisi.

Jaki jest Twój cel na EYOF?
- Moim celem jest poprawienie rekordów życiowych oraz pływanie w finałach.

Największym wsparciem dla Kacpra są jego rodzice i dziadkowie, którzy jego każdy start śledzą na żywo. Zaś wzorami do naśladowania są - dobrze znani wszystkim sympatykom pływania – Michael Phelps oraz Ryan Lochte. Przykład „płynie” od najlepszych.

Krótkie pozdrowienia: - Chciałbym pozdrowić całą rodzinę oraz wszystkich miłośników pływania. Kolegów z klubu oraz trenera, któremu zawdzięczam dotychczasowe wyniki.

To dopiero początek wielkiej kariery tego 16-latka. Ma w sobie potencjał, upór i zacięcie, które pomoże mu w dotarciu na sam szczyt. Trzymamy kciuki za to, aby wszystkie plany i założenia się spełniły oraz za to, aby EYOF nie był ostatnią imprezą podczas zbliżających się wakacji, na której zobaczymy Kacpra.