Baku 2019: Chowaniec znów rekordowy!

Joanna Kwatera 2019-07-25 10:00

Polscy pływacy niemal w komplecie przebrnęli przez eliminacje czwartego dnia zmagań Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy rozgrywanego w Baku. Rewelacyjnie spisał dziś szczególnie Mateusz Chowaniec, który wygrał rywalizację kraulistów na dystansie sprinterskim i dodatkowo okrasił swój występ rekordem Polski juniorów 16-letnich.

Pływak Wodnika Siemianowice Śląskie przystąpił do eliminacji 50m stylem dowolnym z najlepszym czasem rozstawienia i wyszedł z nich również zwycięsko, pokonując m.in. triumfatora stumetrówki Rumuna Davida Popovici. Polak w ostatniej serii miał okazję ścigać się ramię w ramię z drugim z naszych reprezentantów Pawłem Uryniukiem i tak jak w rozgrywanych w Lublinie dwa tygodnie temu mistrzostwach Polski 16-latków okazał się od niego szybszy. Chowaniec pokonał jedną długość pływalni w czasie lepszym od własnego rekordu kraju w tej kategorii wiekowej, notując rezultat 23.11. Uryniuka czas 23.52 uplasował na piątym miejscu, a z racji przepisów dopuszczających awans tylko jednego zawodnika z danego kraju, na tym dystansie nie będziemy go już oglądać.

Zawodnik G-8 Bielany Warszawa szybko powetował sobie jednak tę stratę w konkurencji 100m stylem motylkowym. Uryniuk pokonał dystans tylko jedną setną sekundy wolniej od swojego rekordu życiowego 55.20 i z czwartym czasem zakwalifikował się do dalszej fazy rozgrywek. Szesnaste miejsce zanotował drugi z Polaków Jan Zubik (56.88).

W popołudniowych wyścigach półfinałowych wezmą udział też nasi żabkarze. Nazar Żurawel awansował do nich z jedenastym czasem, osiągając rano wynik 1:05.27, a w rywalizacji dziewcząt Katarzyna Klimczyk zameldowała się na mecie siedem setnych sekundy szybciej niż Zofia Chrzan i to zawodniczka MOS Opole wywalczyła prawo startu w popołudniowej sesji. Polki w rezultatami odpowiednio 1:12.86 i 1:12.93 sklasyfikowane zostały na czternastej i piętnastej lokacie.

Podobną sytuację mieliśmy także w zmaganiach grzbiecistek na dystansie 100m, gdzie polskie zawodniczki zajęły miejsca obok siebie, ale znacznie szybsza rano była Laura Bernat, której rekord życiowy 1:04.64 dał trzynastą lokatę i awans do półfinałów. Oczko niżej zmagania zakończyła Dominika Trentkiewicz (1:05.27).

Nie udało się niestety przebrnąć przez eliminacje żadnemu polskiemu pływakowi na dystansie 200m stylem dowolnym. Zupełnie start nie wyszedł Michałowi Daszkiewiczowi, a osiągnięty przez niego czas 1:56.55 dał mu dopiero dwudzieste siódme miejsce. Konrad Zieliński z rezultatem 1:58.69 zakończył swój występ na trzydziestym ósmym miejscu. Awans nie udał się także naszej sztafecie 4x100m stylem zmiennym mix, gdzie Polacy płynący w składzie Laura Bernat, Katarzyna Klimczyk, Krzysztof Chmielewski i Stanisław Żołądź zajęli czternaste miejsce (4:09.44).