Neapol 2019: Zaborowski powalczy o medal!

Szymon Gagatek 2019-07-07 11:33

Już w eliminacjach Uniwersjady w rywalizacji na 800 m stylem dowolnym Filip Zaborowski uzyskał swój najlepszy wynik w 2019 roku! Dało mu to trzecie miejsce i spokojny awans do jutrzejszego finału. W trakcie czwartej sesji porannej zawodów w Piscina Scandone do półfinałów zakwalifikowali się jeszcze Karol Ostrowski (100 m stylem dowolnym) oraz Paulina Peda (100 m stylem motylkowym).

Zaborowski był rano bardzo bliski złamania bariery ośmiu minut. Cały dystans pokonał w 8:00.47, a więc szybciej o ponad dwie sekundy niż na mistrzostwach Polski w Olsztynie. Szybsi od niego okazali się tylko Anton Nikitin z Rosji (7:59.70) oraz Amerykanin Nicholas Norman (8:00.27). W eliminacjach nie zabrakło niespodzianek. Dopiero 7. był faworyt zmagań Henning Muehlleitner z Niemiec, poza ósemką znalazł się medalista młodzieżowych igrzysk olimpijskich w Buenos Aires Keisuke Yoshida (18. lokata), a do rywalizacji w ogóle nie przystąpił triumfator wczorajszego finału 1500 m stylem dowolnym Victor Johansson ze Szwecji.

Swoje powody do radości mieliśmy nie tylko za sprawą Zaborowskiego. W eliminacjach 100 m stylem motylkowym 12. miejsce zajęła Paulina Peda. Wicemistrzyni Polski w swojej koronnej konkurencji zanotowała czas 1:00.05. Jedyną zawodniczką w stawce, która już rano złamała barierę 59 sekund została Tayla Lovemore z RPA. Mistrzyni Uniwersjady na o połowę krótszym dystansie finiszowała w 58.85, wyprzedzając Dakotę Luther z USA (59.22) oraz Kinge Zandringę z Holandii (59.45). Z kolei na 100 m stylem dowolnym mężczyzn zaprezentowało się dwóch naszych reprezentantów: Bartosz Piszczorowicz i Karol Ostrowski. Lepiej poradził sobie ten drugi. Ostrowski przepłynął dwie długości basenu w 50.07 i został sklasyfikowany na 16. lokacie, wchodząc do półfinałów. Bartosz Piszczorowicz był 19. (50.31). Wygrał Amerykanin Zachary Apple (48.83), pokonując Filipe de Souzę z Brazylii i swojego rodaka Tate'a Jacksona.

Rywalizacja na 200 m stylem klasycznym pań przebiega w Neapolu bez udziału Polek. Najszybsza rano była Emily Escobedo. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych spisała się rewelacyjnie, notując rezultat 2:22.87 i wyprzedzając rywalki o ponad trzy sekundy. Natomiast w sztafetowych zmaganiach na dystansie 4x200 m stylem dowolnym kobiet z 1. miejsca do finału weszły Amerykanki (7:58.56).