Gwangju 2015: Amerykańsko-japońskie kwalifikacje

Szymon Gagatek 2015-07-05 03:40

Amerykanie i Japończycy rządzili na pływalni w Gwangju podczas drugiej sesji kwalifikacyjnej tegorocznej Uniwersjady. Dobre wrażenie na rywalach mogła zrobić przede wszystkim postawa jednej z wczorajszych bohaterek kobiecej sztafety Stanów Zjednoczonych na dystansie 4x100 m stylem dowolnym, Abbigail Weitzeil.

W rywalizacji indywidualnej zawodniczka z USA pokonała kraulem dwie długości basenu w czasie 54.97 s i jako jedyna złamała barierę 55 sekund, potwierdzając, że będzie najpoważniejszą kandydatką do złota tej imprezy właśnie na 100 m stylem dowolnym. Do półfinałów bez problemów zakwalifikowała się również rodaczka Weitzeil, Shannon Vreeland, która była druga (55.36 s). Na trzeciej lokacie sklasyfikowana została wszechstronna Katarina Listopadova ze Słowacji (55.75 s).

Fani amerykańskiego pływania mogli się cieszyć z najlepszego rezultatu jednego z reprezentantów USA również na dwukrotnie dłuższym dystansie wśród mężczyzn. Kolega Pawła Furtka i Michała Domagały z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, Reed Malone, uzyskał czas 1:48.31 i wyprzedził Alexandre'a Haldemanna ze Szwajcarii (1:48.80) oraz Naito Eharę z Japonii (1:48.80). Niespodzianką można nazwać brak awansu do półfinałów byłego mistrza Europy juniorów, olimpijczyka z Londynu, Christophera Scheruebla, który uplasował się dopiero na siedemnastej pozycji.

W pozostałych dwóch konkurencjach, w których walczono dziś o miejsca w szesnastce, najlepsi byli Japończycy. Na 100 m stylem klasycznym pań pierwsze miejsce zajęła Mina Matsushima (1:07.95), która okazała się lepsza o jedną dziesiątą sekundy od Natalii Ivaneevej z Rosji. Dopiero na jedenastej pozycji, ex aequo z czasem 1:09.12, zostały sklasyfikowane dwie znakomite żabkarki studiujące w Stanach Zjednoczonych: Amerykanka Emma Reaney z Uniwersytetu Notre Dame oraz Niemka Laura Simon, ucząca się na co dzień na Uniwersytecie Wirginii. Z kolei na 200 m stylem zmiennym mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Keita Sunama (2:00.53).

Na zakończenie niedzielnych kwalifikacji rozstrzygnęła się jeszcze kwestia awansu do wyścigu finałowego pań na najdłuższym dystansie w stylu dowolnym. Najszybciej 1500 metrów pokonała Martina Caramignoli z Włoch (16:21.17) i to ona popłynie w jutrzejszej walce o medale na torze numer 4. Obok niej na słupkach startowych staną Lindsay Vrooman (16:26.11) i Kiah Melverton z Australii (16:29.62).