Neapol 2019: Dwa finały dla Polaków, Sendyk najszybszy rano!

Joanna Kwatera 2019-07-04 14:05

Dwa finały wywalczyły dla polskiej reprezentacji zespoły sztafetowe 4x100m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn podczas pierwszego dnia eliminacji letniej Uniwersjady w Neapolu i wieczorem powalczą o pierwsze medale tej imprezy. Znakomicie w sprincie stylem motylkowym poradził sobie Paweł Sendyk, który już rano pokazał, że na tę imprezę przygotował znakomitą formę.

400m stylem dowolnym mężczyzn:

Do ciekawej sytuacji doszło już na początku dzisiejszej rywalizacji, w której udział wziął Filip Zaborowski. Polak uzyskał dokładnie taki sam czas jak Adam Paulsson, a obaj uplasowali się na ósmej pozycji (3:51.47). Zatem o awansie do popołudniowego finału musiała zadecydować dogrywka. W tej minimalnie lepszy okazał się jednak Szwed, choć obaj uzyskali czasy słabsze niż te zanotowane we wcześniejszych seriach (3:51.95 – 3:52.15). Najlepszym wynikiem eliminacji popisał się natomiast inny Szwed, finalista zeszłorocznych mistrzostw Europy w Glasgow Victor Johansson, który przepłynął dystans w czasie 3:49.40.

50m stylem motylkowym kobiet:

Nie udało się niestety awansować do dalszej fazy rozgrywek Paulinie Pedzie. Polka ukończyła występ w tej konkurencji na pozycji 24., notując czas 27.55. Rano najszybsza była reprezentantka Republiki Południowej Afryki Tayla Lovemore z czasem 26.51.

100m stylem grzbietowym mężczyzn:

W zmaganiach tej konkurencji wzięło udział dwóch polskich pływaków Kacper Stokowski i Rafał Bugdol. W bardzo szybkich eliminacjach, w których z rezultatem 53.88 zwyciężył Justin Ress do czołowej „szesnastki” udało się wskoczyć tylko Stokowskiemu. Czas 55.36 dał uplasował go na 15. miejscu.  Wicemistrz Polski natomiast z czasem 55.69 został sklasyfikowany na 21. lokacie.

100m stylem klasycznym mężczyzn:

Żadnemu z zawodników startujących w eliminacjach dzisiejszej rywalizacji żabkarzy nie udało się złamać granicy jednej minuty. Niewiele do tego osiągnięcia brakło najlepszemu rano Anglikowi Craigowi Bensonowi, który ukończył zmagania z czasem 1:00.07. Na 29. miejscu zakończył swój udział w tej konkurencji natomiast Maciej Hołub, który finiszował z wynikiem 1:02.86.

50m stylem motylkowym mężczyzn:

Świetne wiadomości nadeszły do nas chwilę później, gdyż na szczycie listy po porannym ściganiu znalazł się Paweł Sendyk. Polski zawodnik już w pierwszym swoim starcie ustanowił rekord życiowy, przepływając jedną długość basenu w Neapolu w czasie 23.78 i w klasyfikacji wyprzedził o cztery setne sekundy Australijczyka Williama Yanga oraz o dziewięć setnych Włocha Daniele D’Angelo. Z najlepszym wynikiem to właśnie Polak awansował do popołudniowych półfinałów. Sztuka ta nie udała się natomiast drugiemu z naszych reprezentantów Jakubowi Książkowi, który z rezultatem 24.70 znalazł się na 24. lokacie.

4x100m stylem dowolnym kobiet:

O pierwszy finał tej imprezy dla Biało-czerwonych postarały się zawodniczki płynące na dystansie 4x100m stylem dowolnym. Dominika Sztandera, najszybsza w naszej drużynie Daniela Georges, Agata Naskręt i Paulina Peda zajęły siódmą lokatę w wąskiej stawce sztafet, które rano przystąpiły do eliminacji. Polki uzyskały czas 3:49.38. Zwyciężyły Amerykanki, które mogą pochwalić o ponad dziesięć sekund lepszym wynikiem - 3:39.32.

4x100m stylem dowolnym mężczyzn:

W ostatniej konkurencji dzisiejszego dnia również z najlepszym czasem do wieczornego wyścigu medalowego awansowali Amerykanie (3:12.55), ale powody do radości mają też polscy kibice. Reprezentanci naszego kraju w składzie: Karol Ostrowski, Książek, Sendyk i Bartosz Piszczorowicz także powalczą o jak najlepsze miejsca w rywalizacji finałowej, a być może nawet o medale. Ich czas 3:19.04, który rano dał im szóstą lokatę, był słabszy o niecałe dwie sekundy od trzecich w tabeli Brazylijczyków, a więc droga do sukcesu wciąż wydaje się być otwarta.