MEJ 2016: Skierka na medal!

Szymon Gagatek 2016-07-09 21:10

Kolejny polski medal w Hodmezovasarhely! Podczas czwartego dnia mistrzostw Europy juniorów drugie miejsce na dystansie 200 m stylem grzbietowym zajął Jakub Skierka. Zawodnik Trops Kartuzy po raz kolejny poprawił swój rekord życiowy, łamiąc barierę minuty i pięćdziesięciu ośmiu sekund. Szósty w wyścigu finałowym był Mateusz Kasztelan, reprezentujący Kormorana Olsztyn.

200 m stylem grzbietowym chłopców

Skierka uzyskał po południu czas 1:57.97 i po niezwykle zaciętej walce na finiszu zdołał utrzymać drugą pozycję, minimalnie wyprzedzając Jacopo Biettiego z Włoch i faworyzowanego Klimenta Kolesnikowa z Rosji, który tym samym nie zdołał nawet załapać się na podium. Szybszy od naszego zawodnika okazał się tylko Hugo Gonzalez. Hiszpan powetował sobie w ten sposób swój występ na tym samym dystansie stylem zmiennym (w piątkowym finale był zdecydowanie najlepszy w stawce, ale został zdyskwalifikowany). Na szóstym miejscu uplasował się drugi z Biało-czerwonych, Mateusz Kasztelan. Wynik 1:59.83 sprawił, że wychowanek Delfina Ełk został trzecim Polakiem w historii, mającym na swoim koncie przynajmniej dwukrotne złamanie bariery dwóch minut!

Wyniki:
1. Hugo Gonzalez (Hiszpania)   1:57.00
2. Jakub Skierka   1:57.97 [rekord życiowy]
3. Jacopo Bietti (Włochy)   1:57.99
...6. Mateusz Kasztelan    1:59.83

50 m stylem grzbietowym chłopców

Porażkę w finale 200 metrów Kolesnikow powetował sobie kilkadziesiąt minut później, triumfując na czterokrotnie krótszym dystansie. Rosjanin swoje popisy w tej konkurencji rozpoczął już rano, ustanawiając nowy rekord świata juniorów (25.05 s). Ten rezultat wyśrubował jeszcze w półfinale, pokonując jedną długość basenu w 25.02 s oraz w wyścigu medalowym, w którym po raz pierwszy w życiu złamał barierę dwudziestu pięciu sekund (24.94 s). Z kolejnego medalu mógł cieszyć się Gonzalez, który zajął drugie miejsce (25.31 s), natomiast brąz trafił do Nikolaosa Sofianidisa z Grecji (25.44 s). Na jedenastym miejscu udział w rywalizacji sprinterów zakończył Kamil Kaźmierczak. Reprezentant Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki w półfinałach popłynął o jedną dziesiątą sekundy szybciej niż w wyścigu eliminacyjnym (26.14 s).

Wyniki:
1. Kliment Kolesnikow (Rosja)   24.94 [rekord świata juniorów]
2. Hugo Gonzalez (Hiszpania)   25.31
3. Nikolaos Sofianidis (Grecja)   25.44
...11. Kamil Kaźmierczak   26.14

800 m stylem dowolnym chłopców

Już po raz trzeci na mistrzostwach w Hodmezovasarhely na piątym miejscu rywalizację indywidualną zakończył Antoni Kałużyński. Zawodnik Warszawianki tym razem wystartował na dystansie 800 m stylem dowolnym i uzyskał czas 8:04.97, gorszy o dwie sekundy od swojego rekordu życiowego. Najlepszym wynikiem mógł się pochwalić Szwed, Victor Johansson (7:56.64), barierę ośmiu minut złamał również Tom Derbyshire z Wielkiej Brytanii (7:59.78), a na najniższym stopniu podium stanął Niemiec Thore Bermel (8:00.45). Siedemnastoletniego Polaka wyprzedził także czwarty na mecie Albert Escrits z Hiszpanii (8:02.09).

Wyniki:
1. Victor Johansson (Szwecja)   7:56.64
2. Tom Derbyshire (Wielka Brytania)   7:59.78
3. Thore Bermel (Niemcy)   8:00.45
...5. Antoni Kałużyński   8:04.97

4x100 m stylem zmiennym mix

Siódmą lokatę w finale sztafet mieszanych 4x100 m stylem zmiennym zajęli Jakub Skierka, Aleksandra Iwanowska, Damian Chrzanowski i Patrycja Rzońca. Nasi reprezentanci uzyskali łączny czas 3:55.06. Już na pierwszej zmianie dobrze spisał się nasz dzisiejszy srebrny medalista, który uzyskał czas 55.41 s. Zabrakło tylko siedemnastu setnych sekundy do wyrównania rekordu życiowego z tegorocznych mistrzostw Polski seniorów w Szczecinie. Na drugim odcinku mocno ruszyła Iwanowska, notując wynik 1:09.33. W stylu motylkowym Chrzanowski popisał się rezultatem 53.17 s, a wszystko zakończyła zawodniczka Śląska Wrocław, finiszując w 56.88 s. Zmagania po raz pierwszy w historii wygrali Włosi, którzy zatrzymali niepokonanych dotąd Rosjan, wyprzedzając ich o ponad poł sekundy.

Wyniki:
1. Włochy   3:50.75
2. Rosja   3:51.33
3. Wielka Brytania   3:52.89
...7. Polska   3:55.06

50 m stylem dowolnym dziewcząt

Świetną sprinterską dyspozycję w finale 50 m stylem dowolnym zaprezentowała Maria Kamieniewa. Zawodniczka z Rosji była bardzo blisko złamania bariery dwudziestu pięciu sekund, pokonując jedną długość basenu w 25.02 s - najszybciej w historii mistrzostw Europy juniorów. Na podium znalazła się jeszcze kolejna z faworytek, Dunka Julie Kepp Jensen (25.37 s) oraz - niespodziewanie - Finka Nea-Amanda Heinola (25.64 s). W tej konkurencji wystąpiła też jedna reprezentantka Polski. Patrycja Rzońca ze Śląska Wrocław w półfinałach popłynęła o cztery setne sekundy szybciej niż w eliminacjach, ale nie wyprzedziła żadnej z rywalek i została sklasyfikowana na szesnastej pozycji.