Netanja 2015: Polacy w komplecie walczą dalej!

Szymon Gagatek 2015-12-02 11:08

Początek mistrzostw Europy w pływaniu na krótkim basenie był dla naszej reprezentacji bardzo udany. W sesji eliminacyjnej awans do popołudniowych wyścigów półfinałowych i finałowych wywalczyli wszyscy Biało-czerwoni, którzy rano zaprezentowali się na obiekcie Instytutu Wingate w Netanji. Dodatkowo Alicja Tchórz poprawiła rekord Polski na 100 m stylem grzbietowym!

Tchórz z kolejnym rekordem Polski!

Po sześciu długich latach Tchórz ponownie wyśrubowała najlepszy czas w historii naszego kraju na 100 metrów grzbietem. W eliminacjach zawodniczka Juvenii Wrocław popłynęła na tyle dobrze, że w swoim wyścigu przegrała jedynie z Katinką Hosszu, uzyskując czas 58.33 s - lepszy o równo jedną dziesiątą sekundy od rezultatu z mistrzostw Polski w 2009 roku, zanotowanego jeszcze w stroju poliuretanowym! To pozwoliło jej ostatecznie uplasować się na piątym miejscu i bez problemów wejść do najlepszej szesnastki, która po południu powalczy o występ w jutrzejszym finale.

Spokojny Kawęcki

Najważniejszą część planu na sesję poranną zrealizował Radosław Kawęcki. Podopieczny Pawła Słomińskiego ruszył mocno ze startu, płynąc przez pierwsze cztery długości basenu niewiele wolniej od tempa na rekord Europy. Później jednak wyraźnie zwolnił i oszczędzając siły na finał uzyskał czas 1:50.36. Na ostatnich metrach dał się wyprzedzić o trzy setne sekundy reprezentantowi gospodarzy, Yakovowi Toumarkinowi. Do walki o czwarte z rzędu złoto mistrzostw Europy Polak ruszy zatem z piątego toru.

Skład finału: Yakov Toumarkin (ISR), Radosław Kawęcki (POL), David Foldhazi (HUN), Andriej Szabasow (RUS), Simone Sabbioni (ITA), Jan-Philip Glania (GER), Danas Rapsys (LTU), David Gamburg (ISR)

Debiut wart finału

Dziś swój pierwszy start w karierze na seniorskich mistrzostwach Europy zaliczył Wojciech Wojdak, który zaprezentował się na dystansie 400 m stylem dowolnym. Zawodnik Unii Oświęcim w wyścigu eliminacyjnym przegrał jedynie z Paulem Biedermannem i Wiaczesławem Andrusenko, uzyskując czas 3:42.42 - gorszy o niespełna sekundę od swojego rekordu życiowego. Taki rezultat pozwolił mu zająć siódme miejsce w klasyfikacji końcowej i wejść do wielkiego finału. Najlepszy w sesji porannej okazał się ubiegłoroczny mistrz świata w tej konkurencji, Peter Bernek, który jako jedyny złamał barierę trzech minut i czterdziestu sekund (3:39.84).

Skład finału: Peter Bernek (HUN), Gabriele Detti (ITA), Henrik Christiansen (NOR), Paul Biedermann (GER), Maarten Brzoskowski (NED), Wiaczesław Andrusenko (RUS), Wojciech Wojdak (POL), Jan Micka (CZE)

Czerniak zrobił swoje

W sesji popołudniowej zobaczymy również Konrada Czerniaka. Trenujący w Hiszpanii reprezentant Polski uzyskał rano szósty wynik eliminacji na dystansie 100 m stylem motylkowym (51.09 s). W tym sezonie szybciej pływał tylko podczas ubiegłotygodniowych mistrzostw Hiszpanii, gdzie cztery długości basenu pokonał w 51.04 s. Rano w Netanji dominowali dwaj zawodnicy, którym udało się złamać barierę pięćdziesięciu sekund: Matteo Rivolta z Włoch (49.72 s) i Laszlo Cseh z Węgier (49.93 s).

Czy to jeszcze kogoś dziwi?

Bohaterką poranka w Netanji została Katinka Hosszu. Węgierka tak bardzo stęskniła się za pływaniem na krótkim basenie, że już rano postanowiła zaatakować rekord świata w jednej z najbardziej wymagających konkurencji, 400 m stylem zmiennym. Udało jej się uzyskać czas 4:19.46 i poprawić dotychczasowy najlepszy wynik w historii o dokładnie trzydzieści siedem setnych sekundy! Tym samym została również drugą kobietą, która pokonała cały ten dystans w czasie poniżej czterech minut i dwudziestu sekund. Rekord odebrała nieobecnej w Izrealu Mirei Belmonte, która z kolei "zawłaszczyła" go sobie właśnie od Żelaznej Damy na mistrzostwach świata w grudniu ubiegłego roku.