Polska

MP 16-latków: Dwa rekordy kraju na początek!

Joanna Kwatera 2019-07-10 22:38

W Lublinie rozpoczęły się dziś Mistrzostwa Polski Juniorów 16-letnich i od razu zawodnicy zafundowali kibicom sporą dawkę euforii. Na pływalni Aqua Lublin padły dwa rekordowe rezultaty i oba zostały ustanowione w stylu dowolnym, a ich autorami byli Mateusz Chowaniec i Michał Daszkiewicz. Na niespełna dwa tygodnie przed EYOFem w Baku to znakomity prognostyk!

W porannych eliminacjach granicę dwudziestu czterech sekund na 50m stylem dowolnym złamał tylko Paweł Uryniuk, ale w finale tej konkurencji  o zwycięstwo przyszło mu się zmierzyć z rekordzistą kraju wśród 16-latków Mateuszem Chowańcem. Ten z kolei w popołudniowym starciu już nie kalkulował, rzucając wszystkie siły na ten występ i w efekcie dotarł do mety z nowym najlepszym rezultatem w historii swojej kategorii wiekowej 23.21. Wyśrubował zatem jeszcze o trzy setne sekundy swoje najlepsze dotychczas osiągnięcie z mitingu Nadziei Olimpijskich w Oświęcimiu, które uzyskał w maju. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa dotarł do mety na drugiej pozycji  z wynikiem 23.63, a trzecią lokatę wywalczył Dawid Romanowski (23.97).

Niecałą godzinę później do boju o medale przystąpili krauliści na dystansie 200m. W nim również wziął udział Chowaniec, ale tym razem to nie on święcił triumfy po zakończeniu wyścigu, choć to właśnie zawodnik Wodnika Siemianowice Śląskie prowadził po pierwszej długości basenu. Po kolejnych 50m wyprzedził go Michał Daszkiewicz, który w ekspresowym tempie pomknął do mety, notując czas 1:51.69, a tym samym nowy rekord kraju wśród 16-latków. Był to dziś także najbardziej wartościowy wynik dnia. Chowaniec stracił do pływaka z Unii Oświęcim niemal dwie sekundy, a trzeci na finiszu zameldował się Jakub Jakimiak.

Reprezentanci klubu z Oświęcimia, z Daszkiewiczem na ostatniej zmianie, zwyciężyli też zmagania sztafetowe 4x200m stylem dowolnym, choć do rekordu kraju się już nie zbliżyli. Dobrze wystartował Jan Więzik, wyprowadzając swoją drużynę na czoło stawki, a potem do wody wskakiwali kolejno Roch Sieprawski i Dawid Danikiewicz, a rozpędzonego Daszkiewicza (zanotował na swoim odcinku najlepszy czas 1:52.54) nikt już nie był w stanie doścignąć na końcowych metrach. Pływacy Unii Oświęcim uzyskali wynik 7:51.38, wyprzedzając o prawie pięć sekund zespół G-8 Bielany Warszawa oraz zawodników WKS Śląsk Wrocław.

Aż trzy razy na najwyższym stopniu podium stawali dziś reprezentanci Polonii Warszawa. Swoją dominację zawodnicy ze stolicy zaakcentowali na dystansie 100m stylem motylkowym, zwyciężając zarówno zmagania wśród dziewcząt jak i chłopców. Pierwsze miejsca zajmowali najpierw Daria Zielińska, która poprawiła swój rekord życiowy z seniorskiego czempionatu do wyniku 1:01.55, a następnie najlepszym dopłynięciem do ściany popisał się Jan Zubik, wyprzedzając o cztery setne sekundy Wojciech Ogrodnika z Tarnowskich Gór. Czas 55.84 jest prawie sekundę lepszy od jego dotychczas najlepszego osiągnięcia w karierze. Blisko rekordowego dokonania były też zawodniczki stołecznego klubu w konkurencji 4x200m stylem dowolnym. Kornelia Buszka, Daria Zielińska, Wiktoria Dąbrowska i Maria Murawska przepłynęły dystans w 8:38.78, a zatem sekundę i dwadzieścia dziewięć setnych wolniej niż zrobiły to podczas seniorskiego czempionatu w maju w Olsztynie, ale i tak dotarły do mety ze sporą przewagą nad rywalkami.

Bardzo dobrze radził sobie na dystansie sprinterskim w stylu klasycznym dzisiaj Bartosz Skóra. Zawodnik ten, jako jedyny zdołał złamać granicę dwudziestu dziewięciu sekund i to nawet dwukrotnie. O trzy setne sekundy lepszym wynikiem popisał się rano, notując swój rekord życiowy 28.96. W finale tej konkurencji także nie miał sobie równych, a złoty medal dał mu wynik 28.99.

Wśród dziewcząt po wyścigach eliminacyjnych faworytką w zmaganiach finałowych żabkarek wydawała się być Alicja Wojtkowiak, ale popołudniu zawodniczka z Tarnowskich Gór nie była już taka szybka, a na finiszu wyprzedziła ją Magdalena Włodarkiewicz, która dotknęła ściany finiszowej dwie dziesiąte sekundy przed nią (33.01 – 33.21). Brązowy krążek wywalczyła Emilia Hellak.

Najwyżej punktowany rezultat w środowej rywalizacji dziewcząt osiągnęła w konkurencji rozpoczynającej dzisiejsze zmagania sesji finałowej Julia Maik. Pływaczka Włókniarza Kalisz pokonała 50m stylem dowolnym w czasie nowego rekordu życiowego 26.14, wyprzedzając Martynę Jabłońską i Adriannę Szwabińską.

Do grona złotych medalistów wśród 16-latków dołączyli dziś w Lublinie jeszcze: Emilia Hellak (200m stylem dowolnym), Martyna Piesko i Aleksander Sienkiewicz (200m stylem grzbietowym) oraz Zuzanna Famulok i Wiktor Labich (400m stylem zmiennym).