Tbilisi 2015: Trzeci medal na zakończenie!

Szymon Gagatek 2015-08-01 00:44

Pływacka reprezentacja Polski na Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy wróci z Tbilisi z trzema medalami! Ostatniego dnia zawodów brązowy medal w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym wywalczyli Kacper Stokowski, Rafał Kusto, Marcel Wągrowski i Antoni Kałużyński, który ostatecznie zajął również siódmą lokatę na 1500 m stylem dowolnym.

Polacy stoczyli zaciętą walkę o srebro z Hiszpanami. Jeszcze na ostatnim nawrocie byliśmy przed nimi, ale ostatecznie Alex Fernandez wyprzedził Kałużyńskiego. Biało-czerwoni cały dystans pokonali w 3:48.83 i do pływaków z Półwyspu Iberyjskiego stracili tylko 0.37 s. Wygrali Włosi, którym zabrakło zaledwie ośmiu setnych sekundy do wyrównania rekordu zawodów, który od sześciu lat należy do naszej złotej sztafety z Tampere (Mateusz Wysoczyński, Mikołaj Machnik, Łukasz Chmiel, Paweł Werner).

Przed sztafetami odbyła się rywalizacja o medale w konkurencjach indywidualnych, między innymi na 1500 m stylem dowolnym. Obaj Polacy, którzy startowali na tym dystansie, wystąpili w wolniejszych seriach, które miały miejsce w sesji kwalifikacyjnej, a Antoni Kałużyński popłynął rano na tyle dobrze, że jego nowy rekord życiowy (15:51.79) pozwolił mu uplasować się na siódmej pozycji. Szesnastą lokatę zajął Karol Młynarczyk (16:28.47). Złoto trafiło do Cesara Castro Valle z Hiszpanii, który wyprzedził Alexeia Sanvcova. Mołdawianin to jedna z najbardziej utytułowanych postaci tegorocznego EYOF. Już na początku sesji dołożył do swojej kolekcji trzeci krążek z najcenniejszego kruszcu (po zwycięstwach na 200 i 400 m stylem dowolnym), wygrywając "królewskie" 100 m w rywalizacji kraulistów. Pomogła mu w tym dyskwalifikacja zdecydowanego faworyta, Karlo Noaha Pauta z Chorwacji.

Siódme miejsce wywalczyła również Barbara Mazurkiewicz na dystansie 100 m stylem motylkowym, zostając tym samym najwyżej sklasyfikowaną Polką, która wystartowała na pływalni w stolicy Gruzji. Reprezentantka IKS Konstancin uzyskała rezultat 1:04.26 i o trzy setne sekundy wyprzedziła Jade Foelske - Niemkę, która na co dzień trenuje w naszym kraju, podopieczną Adriana Roszaka i Tomasza Stankowskiego w CityZen Poznań. Zwyciężyła Petra Barocsai z Węgier (1:01.46).