Baku 2019: Nowy rekord Polski 15-latków! Kosiński otarł się o podium

Szymon Gagatek 2019-07-23 17:46

Filip Kosiński został najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski w trakcie drugiej sesji finałowej zmagań pływaków na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży w Baku. Zawodnik Olimpijczyka Suwałki otarł sie o podium na 100 m stylem grzbietowym, poprawiając rekord Polski 15-latków, który od trzech lat należał do Marcina Goraja. Do medalu zabrakło mu tylko piętnastu setnych sekundy.

Kosiński rozpoczął wyścig spokojnie i na półmetku był dopiero 7., ale w drugiej części dystansu zaczął przesuwać się w górę stawki, ostatecznie finiszując na 4. miejscu. Do trzeciego na mecie Adama Maraany z Izraela stracił zaledwie piętnaście setnych sekundy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że podopieczny trenera Edwarda Deca w Baku Aquatics Center poprawił rekord życiowy o prawie sekundę, uzyskując wynik 56.78. Jest to też najlepszy czas w historii polskiego pływania wśród piętnastolatków. Zdecydowane zwycięstwo w tej konkurencji odniósł Aleksiej Tkaczew (55.22). Rosjanin o ponad sekundę wyprzedził Huberta Kosa z Węgier.

Z kolei na dwukrotnie dłuższym dystansie wśród dziewcząt 5. pozycję zajęła Laura Bernat. Zawodniczka trenowana przez Sławomira Pliszkę przepłynęła cały dystans w 2:14.47, a więc o 39 setnych sekundy wolniej od życiówki ustanowionej w eliminacjach. Niespodziewanej porażki doznała za to mistrzyni Europy juniorów, Erika Gaetani. Włoszka musiała uznać wyższość fantastycznie spisującej się w Baku Katie Shanahan, która dołożyła do swojej kolekcji kolejne złoto, po tym wywalczonym wczoraj na 400 m stylem zmiennym.

Mniej zadowolona ze swojego startu na 400 m stylem dowolnym mogła być Wiktoria Guść. Zawodniczka trenująca pod okiem Bartosza Olejarczyka weszła do finału z 4. rezultatem, ale w walce o medale nie była już w stanie popłynąć tak szybko jak w eliminacjach. Na metę dotarła w czasie 4:22.94 i została sklasyfikowana na 8. lokacie. Rywalizację całkowicie zdominowała Beril Bocekler. Turczynka, która na początku lipca znalazła się tuż za podium mistrzostw Europy juniorów, dziś poradziła sobie jeszcze lepiej niż w Kazaniu. Wynikiem 4:09.71 poprawiła rekord zawodów i własny rekord Turcji.

Stuprocentową skutecznością popisali się natomiast nasi zawodnicy w półfinałach. Mateusz Chowaniec, Paweł Uryniuk i Krzysztof Chmielewski w komplecie awansowali do jutrzejszych wyścigów medalowych. Najpierw Chowaniec zajął 4. pozycję na dystansie 100 m stylem dowolnym. Zawodnik Wodnika Siemianowice Śląskie zanotował czas 50.63, dzięki czemu przed nim znaleźli się tylko David Popovici z Rumunii (50.20), Jacob Whittle z Wielkiej Brytanii (50.33) i Duńczyk Rasmus Nickelsen (50.48). Chwilę później ze zdobycia przepustki do finału 200 m stylem zmiennym cieszył się Uryniuk. Cztery długości basenu pokonał w 2:06.95, a więc znacznie szybciej niż w eliminacjach i został sklasyfikowany na 5. miejscu. Jako ostatni z biało-czerwonych do najlepszej ósemki dostał się Krzysztof Chmielewski. Półfinały 200 m stylem motylkowym ukończył z 7. rezultatem (2:04.19).