Baku 2015: Obiecujące starty Zbutowicza i sztafety

Szymon Gagatek 2015-06-27 10:21

Igrzyska Europejskie nieuchronnie zbliżają się do końca. Za nami już ostatnia sesja kwalifikacyjna zmagań pływaków w Baku Aquatics Centre. Zakończyliśmy ją w dobrych nastrojach, po udanych występach Karola Zbutowicza i naszej męskiej sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Awans do popołudniowej rywalizacji wywalczył także Paweł Sendyk.

To właśnie nasz srebrny medalista 50 m stylem motylkowym zaprezentował się w pierwszej dzisiejszej konkurencji. Sendyk w rywalizacji na jedną długość basenu w stylu dowolnym zajął 18. miejsce, ale wyprzedziło go między innymi czterech Włochów, dzięki czemu zawodnik MKP Szczecin dostał się do najlepszej szesnastki z ostatnim rezultatem (23.47 s). Ze startu w tej konkurencji zrezygnował Michał Chudy, który postanowił w całości skupić się na finałowej rywalizacji na 100 m stylem motylkowym, natomiast swój debiut na Igrzyskach Europejskich zaliczył w końcu Jakub Książek, który został sklasyfikowany na 40. pozycji (23.95 s). Lokatę niżej uplasował się Michał Brzuś (23.99 s).

W sesji finałowej zabraknie Natalii Fryckowskiej. Zawodniczka Piętnastki Bydgoszcz po wczorajszym znakomitym występie na 50 m stylem dowolnym, dziś w rywalizacji w delfinowym sprincie uplasowała się dopiero na 24. miejscu (28.41 s). Najlepszy rezultat zanotowała faworytka, Polina Egorova z Rosji (27.38 s), która ma już na swoim koncie indywidualne złoto na dwukrotnie dłuższym dystansie i na 200 m stylem grzbietowym.

Na dystansie 400 m stylem zmiennym trzecie miejsce zajął Karol Zbutowicz. Zawodnik Kormorana Olsztyn uzyskał czas 4:24.72, spokojnie wchodząc do finału. Lepsi od niego okazali się jedynie Rosjanie: Nikolay Sokolov i Igor Balyberdin. Co ciekawe, w walce o medale nie wystąpią inni zawodnicy, którzy w tym roku notowali już rewelacyjne rezultaty w tej konkurencji. Joan Casanovas Skoubo z Hiszpanii i świetnie spisujący się w Baku Nicolas D'Oriano z Francji uplasowali się w kwalifikacjach na dalszych lokatach, podobnie jak pozostali Polacy. Patryk Adamczyk był 25. (4:31.88), Wojciech Ulatowski 28. (4:33.57), a Dawid Pietrzak 43. (4:43.86).

Na zakończenie porannych kwalifikacji w rywalizacji sztafet 4x100 m stylem zmiennym wystąpili jeszcze Jakub Skierka, Jacek Arentewicz, Damian Chrzanowski i Michał Brzuś. Polacy uzyskali bardzo dobry wynik (3:45.25), który okazał się później być trzecim rezultatem całej rywalizacji, gorszym tylko od czasów Rosjan i Włochów. Z kolei do finału sztafet dziewcząt 4x200 m stylem dowolnym z pierwszego miejsca awansowały Brytyjki (8:14.76).