Gwangju 2015: Siódme miejsca Burskiej i sztafety, Wypych ósmy

Szymon Gagatek 2015-07-10 18:39

Siódme miejsca Justyny Burskiej i męskiej sztafety 4x100 m stylem zmiennym oraz ósma lokata Filipa Wypycha zakończyły rywalizację na obiekcie Uniwersytetu Nambu w Gwangju. Podczas siedmiodniowych zmagań na Uniwersjadzie świetnie spisywali się Amerykanie, którzy wywalczyli aż trzydzieści trzy medale i wygrali pływacką klasyfikację medalową.

Ostatnia sesja finałowa rozpoczęła się od finału 50 m stylem dowolnym kobiet. Zwyciężyła w nim utalentowana osiemnastolatka z Rosji, Rozaliya Nasretdinova. Młodzieżowa mistrzyni olimpijska z Nankinu pokonała jedną długość basenu w 24.91 s i o czternaście setnych sekundy wyprzedziła swoją rodaczkę, Elizavetę Bazarovą. Na najniższym stopniu podium stanęła Holly Barratt, dla której był to już trzeci sprinterski medal w Gwangju. Wcześniej zwyciężyła na 50 m stylem grzbietowym i była trzecia na tym samym dystansie w stylu motylkowym.

Chwilę później o miejsca na podium w tej samej konkurencji walczyli panowie, a wśród nich nasz reprezentant, Filip Wypych. Zawodnik AZS UŁ PŁ Łódź nie popłynął tak szybko, jak we wczorajszych półfinałach i finalnie został sklasyfikowany na ósmej pozycji (22.58 s). Złoto trafiło do Yauhena Tsurkina z Białorusi, który okazał się lepszy o dwie setne sekundy od znakomitego Brazylijczyka, Henrique Martinsa. Trzeci był Paul Powers z USA (22.34 s).

Ostatni sprinterski finał, 50 m stylem klasycznym, został zdominowany przez Marię Liiver. Ukrainka, podobnie jak większość finalistek, uzyskała gorszy wynik od czasu z półfinałów, ale została  jedyną zawodniczką, której w piątek udało się złamać barierę trzydziestu jeden sekund (30.73 s) i dzięki temu mogła się cieszyć ze złotego medalu. Druga była Fiona Doyle z Irlandii (31.09 s), a na trzeciej lokacie uplasowały się ex aequo Włoszka Martina Carraro i Emma Reaney z USA (31.11 s).

Bardzo dobrym wynikiem w finale 200 m stylem motylkowym popisała się Zhou Yilin. Chinka przepłynęła cztery długości basenu w 2:07.69 i uzyskała ósmy w tym roku rezultat na świecie w tej konkurencji. Na podium znalazły się również pozostałe dwie zawodniczki, które złamały barierę dwóch minut i dziesięciu sekund Alessia Polieri z Włoch (2:08.66), a także Hali Flickinger z USA (2:08.80).

Na siódmej lokacie zakończyła zmagania na 800 m stylem dowolnym Justyna Burska. Polka popłynęła o trochę ponad sekundę szybciej niż w kwalifikacjach i uzyskała wynik 8:44.03, który pozwolił jej wyprzedzić jedynie Martinę Elhenicką z Czech. Złoto zgarnęła Lindsey Vrooman ze Stanów Zjednoczonych (8:26.67), przed Włoszką Martiną Caramignoli (8:28.43). Trzecia była, podobnie jak na najdłuższym dystansie w stylu dowolnym, Kiah Melverton z Australii (8:31.80).

Na zakończenie rywalizacji indywidualnej dubletem popisali się zawodnicy z USA. Na dystansie 400 m stylem zmiennym mężczyzn zwyciężył Jay Litherland (4:12.43), wyprzedzając Joshuę Prenota (4:13.15). Rezultaty Amerykanów to kolejno czwarty i siódmy wynik w tym roku na świecie. Obaj dopiero na ostatnich pięćdziesięciu metrach wyprzedzili Keitę Sunamę (4:13.98). Japończyk nie zdołał utrzymać niesamowitego tempa, które narzucił sobie od początku wyścigu i ostatecznie trafił do niego „tylko” brąz.

Zmagania w Gwangju całkowicie zdominowali amerykańscy pływacy. Łącznie zdobyli w Korei aż trzydzieści trzy medale (w tym piętnaście złotych) i poprawili należący do nich od 2007 roku rekord w liczbie miejsc na podium o sześć krążków! Jednak w rywalizacji sztafet 4x100 m stylem zmiennym, które kończyły rywalizację, rozczarowali. Panie, prowadzone przez czterokrotną mistrzynię Uniwersjady, Shannon Vreeland, nie sprostały Włoszkom (4:00.50) i Japonkom (4:00.61), minimalnie przegrywając z nimi walkę na finiszu, natomiast panowie ulegli o zaledwie pięć setnych sekundy świetnie dysponowanym Rosjanom (3:34.56 – 3:34.61). Świetną dyspozycję w ekipie Sbornej po raz kolejny zaprezentował Evgeny Koptelov, który na zmianie w stylu motylkowym uzyskał czas 51.03 s! Na trzeciej pozycji znaleźli się Japończycy (3:34.82).

W wyścigu mężczyzn wystartowali również nasi reprezentanci, którzy po dyskwalifikacji Francuzów zostali ostatecznie sklasyfikowani na siódmej lokacie. Krzysztof Morawski (56.73 s), Dawid Szulich (1:01.99), Michał Poprawa (52.96 s) i Filip Wypych (50.49 s) uzyskali łączny czas 3:42.17 – słabszy niż w kwalifikacjach. Jedynym, który popłynął po południu szybciej niż w sesji kwalifikacyjnej, był nasz żabkarz.

Sześcioosobowa reprezentacja naszego kraju Uniwersjadę w Gwangju zakończyła bez medalu, z sześcioma występami w wyścigach finałowych. Po raz pierwszy od czasów Otylii Jędrzejczak możemy powiedzieć, że najlepszy polski rezultat na tak ważnych zawodach należał do kobiety. Wszystko za sprawą Justyny Burskiej, która była piąta na dystansie 400 m stylem dowolnym.