Rio 2016: Koniec igrzysk dla Polaków

Szymon Gagatek 2016-08-12 22:24

W piątkowe popołudnie reprezentanci Polski zakończyli swoje starty na olimpijskiej pływalni. Podczas ostatniej sesji eliminacyjnej igrzysk najwyżej sklasyfikowana została sztafeta mężczyzn 4x100 m stylem zmiennym. Drużyna płynąca w składzie Radosław Kawęcki, Marcin Stolarski, Konrad Czerniak i Kacper Majchrzak znalazła się w końcowym zestawieniu na dwunastej pozycji.

50 m stylem dowolnym kobiet

Eliminacje rozpoczęły sprinterki. Do półfinałów 50 m stylem dowolnym z najlepszym czasem awansowała niespodziewanie Pernille Blume. Dunka ustanowiła rekord swojego kraju (24.23 s) i wyprzedziła o trzy setne sekundy Francescę Halsall z Wielkiej Brytanii. Trzecia była kolejna europejka, Aliaksandra Herasimenia z Białorusi (24.42 s). Dopiero za ich plecami sklasyfikowana została mistrzyni świata, Bronte Campbell (24.45 s). Poza szesnastką znalazły się Polki. Reprezentująca AZS UŁ PŁ Łódź Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk pokonała jedną długość basenu w 25.28 s i była dwudziesta dziewiąta, a osiem lokat niżej uplasowała się Anna Dowgiert ze Śląska Wrocław (25.54 s).

1500 m stylem dowolnym mężczyzn

Sensacyjną klęskę na dystansie 1500 m stylem dowolnym poniósł w piątek Sun Yang. Broniący tytułu Chińczyk zakończył eliminacje konkurencji, w której jest przecież rekordzistą świata, dopiero na szesnastej pozycji, nie potrafiąc nawet złamać bariery piętnastu minut (15:01.97)! Dalekie miejsce zajął także mistrz olimpijski z Pekinu, Oussama Mellouli, ale dla Tunezyjczyka było to tylko przetarcie przed startem na wodach otwartych. Podobnie jak dla złotego medalisty na 10 km z Kazania, Jordana Wilimovsky'ego. Amerykaninowi próba generalna wyszła jednak zdecydowanie lepiej i jutro popłynie w finale, do którego dostał się z trzecim rezultatem (14:48.23)! Wilimovsky przegrał jedynie z Gregorio Paltrinierim z Włoch (14:44.51) i swoim rodakiem Connorem Jaegerem (14:45.74). Na dwudziestej ósmej lokacie uplasował się Wojciech Wojdak. Zawodnik Unii Oświęcim dobrze rozpoczął swój wyścig eliminacyjny i wydawało się, że stać go nawet na poprawienie życiówki. W drugiej części dystansu nie płynął już tak szybko i ostatecznie przy jego nazwisku wyświetlił się czas 15:13.18. Trzydziesty trzeci na swoich trzecich igrzyskach był Mateusz Sawrymowicz (15:26.33).

Skład finału:
Gregorio Paltrinieri (Włochy), Connor Jaeger (USA), Jordan Wilimovsky (USA), Mackenzie Horton (Australia), Gabriele Detti (Włochy), Damien Joly (Francja), Ryan Cochrane (Kanada), Henrik Christiansen (Norwegia)

4x100 m stylem zmiennym kobiet

Już w eliminacjach swoją dominację wśród sztafet 4x100 m stylem zmiennym podkreśliły Amerykanki. Startując całkowicie "rezerwowym" składem, uzyskały zdecydowanie najlepszy wynik (3:54.67). Każda zawodniczka ze Stanów Zjednoczonych spisała się fantastycznie, ale prawdziwą furorę zrobiła Katie Meili. Na żabkarskim odcinku brązowa medalistka rywalizacji indywidualnej na dystansie 100 metrów zanotowała rezultat 1:04.93. Okazuje się, że była to jedna z lepszych zmian w stylu klasycznym w historii pływania! Oprócz podopiecznej Davida Marsha, w zespole USA płynęły po południu także Olivia Smoliga (59.57 s w stylu grzbietowym), Kelsi Worrell (56.47 s delfinem) i Abbey Weitzeil, która finiszowała w czasie 53.70 s. Najprawdopodobniej żadnej z nich nie zobaczymy jednak w sobotnim finale. Optymalny skład, jaki trenerzy kadry zapewne desygnują do walki o medale będzie bowiem wyglądał następująco: Kathleen Baker, Lilly King, Dana Vollmer i Simone Manuel.

USA, Kanada, Dania, Rosja, Australia, Chiny, Włochy, Wielka Brytania

4x100 m stylem zmiennym mężczyzn

Starty Biało-czerwonych na igrzyskach w Rio zamknęła nasza sztafeta mężczyzn. Radosław Kawęcki (54.68 s), Marcin Stolarski (1:00.32), Konrad Czerniak (51.82 s) i Kacper Majchrzak (48.36 s) uzyskali łącznie czas 3:35.18 i zostali sklasyfikowani na dwunastej pozycji. Na uwagę zasługuje wynik żabkarza Żoliborza Warszawa, który popłynął o trzydzieści cztery setne sekundy szybciej niż na mistrzostwach świata w Kazaniu. Znakomicie spisali się Brytyjczycy, którzy zanotowali wynik 3:30.47 i wyraźnie wyprzedzili Amerykanów oraz Japończyków, płynąc w składzie Chris Walker-Hebborn, Adam Peaty (57.49 s!), James Guy i Duncan Scott.