7. dzień ME niepełnosprawnych - Makowski dokłada brąz!

Szymon Gagatek 2016-05-07 21:20

Europejski czempionat w pływaniu osób niepełnosprawnych kończymy z jedenastoma medalami! Ten ostatni, w kolorze brązowym, został wywalczony podczas sobotniej sesji finałowej, w wyścigu na dystansie 100 m stylem dowolnym (S11) mężczyzn. Jego zdobywcą został bohater naszej reprezentacji, która wystąpiła w portugalskim Funchal - Wojciech Makowski.

Mistrz Europy sprzed kilku dni na 100 m stylem grzbietowym w popołudniowym wyścigu zajął co prawda dopiero piąte miejsce, z czasem 1:03.13, ale wyżej zostało sklasyfikowanych aż dwóch zawodników spoza Starego Kontynentu: Matheus Sousa z Brazylii (59.72 s) oraz Hendri Herbst z RPA (1:01.17). W wewnątrzeuropejskim zestawieniu Polak znalazł się zatem na trzeciej pozycji, która pozwoliła mu cieszyć się z brązu.

W sobotnich finałach zaprezentowało się jeszcze pięcioro Biało-czerwonych. Na 50 m stylem dowolnym w grupie S4 na piątej lokacie (czwartej wśród pływaczek z Europy) uplasowała się Karolina Hamer (59.38 s). Zwyciężyła rekordzistka kontynentu, Arjola Trimi z Włoch (41.12 s), dla której był to już siódmy medal tych mistrzostw - w tym trzeci złoty. W tej samej konkurencji wśród zawodniczek z klasą niepełnosprawności S8 siódma była Monika Belczewska (34.94 s). Nie zawiodła faworytka, Stephanie Slater. Brytyjka jedną długość basenu pokonała w 30.57 s.

W grupie S9 na dystansie 400 m stylem dowolnym wśród pań z bardzo dobrej strony pokazała się Katarzyna Sobczak. Czas 5:19.99 dał jej piąte miejsce. Złoto trafiło do kolejnej zawodniczki z Wielkiej Brytanii, Stephanie Millward (4:45.71), która wyprzedziła Nurię Marques Soto z Hiszpanii oraz Zsofię Konkoly z Węgier. Natomiast wśród mężczyzn w ósemce znalazło się aż dwóch naszych zawodników. Szósty był Mateusz Bartnik (4:36.70), a ósmą pozycję zajął Patryk Biskup (4:39.88). Na najwyższym stopniu podium stanał Federico Morlacchi (4:19.28). Dla Włocha było to już piąte złoto zdobyte w Portugalii.

Zawody w Funchal kończymy zatem z aż jedenastoma krążkami: jednym złotym, siedmioma srebrnymi i trzema brązowymi. Gwiazdy polskiej kadry zrobiły kolejny krok w kierunku Igrzysk Paraolimpijskich, ale walka o osiem miejsc w samolocie do Rio de Janeiro jeszcze się nie zakończyła.