Helsinki 2018: Pięć półfinałów oraz sztafeta na finał

Dagmara Macner 2018-07-04 14:48

Od środy w Helsinkach trwają Mistrzostwa Europy Juniorów. Walkę o półfinały, finały i medale tej imprezy rozpoczęli również polscy juniorzy. Do popołudniowych półfinałów zakwalifikowało się  pięciu naszych reprezentantów, a męska sztafeta z czwartym rezultatem awansowała do finału konkurencji 4x100 metrów stylem dowolnym.

Męska „żabka” na półfinał

Jan Kałusowski i Alan Kłosiński w porannych eliminacjach uzyskali wyniki, które dają im prawo startu w półfinałowych wyścigach 200 metrów stylem klasycznym. Rano obaj popłynęli niewiele gorzej od swoich rekordów życiowych. Kałusowski uzyskał czas 2:14.73 i został sklasyfikowany na 2 pozycji, ze stratą zaledwie piętnastu setnych sekundy do zwycięzcy Rosjanina Aleksandra Zhigalov’a (2:14.58). Kłosiński wynikiem 2:18.36 zajął w eliminacjach 13 miejsce. Na 20 miejscu uplasował się trzeci reprezentant Polski, Mateusz Dubas (2:19.71). Półfinały tej konkurencji zaplanowano na godzinę 16.21 czasu polskiego.

Kosa w półfinale „królewskiej setki”

Dominika Kossakowska będzie jedyną Polką, która powalczy o finał tej konkurencji, choć będzie to niezwykle trudne zadanie. Dwie długości pływalni pokonała w czasie 56.85 i z szesnastym wynikiem z awansowała do półfinału. Pozostałe nasze zawodniczki Kornelia Fiedkiewicz (57.28), Karolina Jurczyk (57.94), Marta Klimek (58.35) zajęły odpowiednio 26, 41 i 44 miejsce. Eliminacje wygrała Brytyjka, Freya Anderson rezultatem 55.01. Walka o finały „królewskiej setki” rozpocznie się o godzinie 16.52 polskiego czasu.

Grzbietem do półfinału

Karol Młynarczyk awansował do popołudniowych półfinałów konkurencji 100 metrów stylem grzbietowym. Polak pokonał ten dystans w czasie 56.64 i został sklasyfikowany na 15 pozycji. Rano najszybszy był Rumun Daniel – Cristian Martin (54.23), tuż za nim zmagania zakończył rekordzista Świata i Europy (juniorów) na tym dystansie Kliment Kolesnikov (54.58). Pozostali nasi zawodnicy startujący w tej konkurencji zostali sklasyfikowani na dalszych pozycjach: Jakub Balcerak – 57.14 – 22 miejsce, Krzysztof Radziszewski – 59.00 – 41 miejsce oraz Michał Miciul – 59.39 – 46 miejsce. Wyścigi półfinałowe rozpoczną się tuż po godzinie 17 czasu polskiego.

„Polska konkurencja” również na półfinał

W popołudniowych półfinałach na „polskim dystansie” 200 metrów stylem motylkowym również zobaczymy naszą reprezentantkę. Daria Zielińska w eliminacjach, cztery długości pływalni pokonała w czasie 2:15.81 i ostatecznie plasuje się na 11 pozycji. Szansę na poprawienie wyniku będzie miała po południu w półfinale. 2 minuty i 12 sekund jako jedyna złamała węgierka Blanka Berecz (2:11.41) i to ona rano była  najszybsza.

Nie wiele zabrakło

W finale 400 metrów stylem zmiennym kobiet nie zobaczymy Aleksandry Knop. Polka, chociaż figurowała na listach zgłoszonych z drugim wynikiem, nie zdołała popłynąć tak szybko jak podczas majowych Głównych Mistrzostw Polski w Łodzi i ostatecznie zajęła 11 miejsce, osiągając wynik 4:52.59. Oprócz Knop, w eliminacjach popłynęły również Kinga Paradowska (4:58.99 – 19 miejsce) oraz Agnieszka Rutkowska (5.02.40 – 25 miejsce). Z najlepszym czasem eliminacji do finału zakwalifikowała się Węgierka Ajna Kesely (4:45.81).

Siedemnasty czas eliminacji sprintu delfinem uzyskał Marcin Goraj. Polak poprawił swój dotychczasowy rekord życiowy (24.72), ale to nie wystarczyło by zakwalifikować do popołudniowych półfinałów. 25 miejsce w tej konkurencji zajął Jakub Majerski (25.07), a Piotr Sadłowski (25.34) był 34. Najszybszy w eliminacjach był Norweg Tomoe Zenimoto Hvas (23.59).

Średni i długi dystans

W eliminacyjnych wyścigach 400 metrów stylem dowolnym oglądaliśmy tylko jednego naszego kadrowicza, Bartłomieja Koziejko. Polak uzyskał wynik 4.02.30 i zajął 44 miejsce. Rano, dystans 400 metrów najszybciej pokonał Węgier, Kristof Milak 3.52.06. Na oficjalne podsumowanie i końcową klasyfikacje ośmiuset metrów stylem dowolnym do popołudnia poczekać musi Ewa Jaszczuk bowiem w sesji finałowej popłynie najszybsza seria dziewcząt. Na razie zajmuje 4 pozycję z wynikiem 8.57.14.

Sztafety: męska w finale

Do popołudniowego finału awansowała polska sztafeta mężczyzn startująca w konkurencji 4x100 metrów stylem dowolnym. Nasi zawodnicy popłynęli w składzie: Kacper Piotrowski, Rafał Słowik, Jakub Kiszczak oraz Jakub Kraska i z wynikiem 3:21.54 zajęli 4 miejsce. Przed Polakami zmagania zakończyli Rosjanie (3.19.58), Włosi (3.20.17) oraz Niemcy (3:20.68). Sztuka ta nie udała się niestety Polkom. Dziewczyny zakończyły zmagania na dziewiątym miejscu z czasem 3:48.88 płynąc w składzie Karolina Jurczyk, Kornelia Fiedkiewicz, Marta Klimek oraz Dominika Kossakowska.