Swim Open: Kolejny brąz Alicji!

Joanna Kwatera 2019-04-14 21:45

Brązowy krążek wywalczyła w Sztokholmie w rywalizacji zmiennistek Alicja Tchórz podczas  trzeciej sesji finałowej zawodów Swim Open. Radosława Kawęckiego od podium dzieliło natomiast sześć setnych sekundy. Niesamowitą formę w sprincie stylem dowolnym zaprezentowała w Szwecji Sarah Sjoestroem, która pierwszy raz w tym sezonie złamała granicę dwudziestu czterech sekund.

Po dniu przerwy na trzeci stopień podium powróciła Tchórz. Tym razem reprezentantka Polski wywalczyła medal w stylu zmiennym, pokonując dystans 200m w czasie 2:15.15, a więc o pięć setnych sekundy szybciej od swojego rekordu życiowego, który ustanowiła w Olsztynie prawie pięć lat temu. Podopieczna Grzegorza Widanki rozpoczęła wyścig mocno, mając przed sobą tylko Katinkę Hosszu. Po odcinku w stylu grzbietowym spadła jednak na trzecią lokatę, gdyż wyprzedziła ją jeszcze Jenna Laukannen. Dzięki znakomicie przepłyniętej drugiej części dystansu na drugą pozycję wysunęła się Alexandra Wenk, wyprzedzając ostatecznie Polkę na finiszu o czterdzieści cztery setne sekundy. Bezkonkurencyjna w tym wyścigu okazała się utytułowana Węgierka, która wynikiem 2:09.76 poprawiła rekord mitingu w Sztokholmie.

Trochę pechowo, na czwartej pozycji ukończył rywalizację w konkurencji 100m stylem grzbietowym Kawęcki. Polak rozpoczął wyścig spokojnie, plasując się w połowie dystansu dopiero na siódmej lokacie. Dzięki dobremu finiszowi udało mu się przeskoczyć  trzech rywali, a do trzeciego na mecie reprezentanta Izraela Yakova-Yana Toumarkina stracił jedynie sześć setnych sekundy (55.31-55.37). Dwie długości basenu najszybciej pokonał dzisiaj Christian Diener (54.73).

W niedzielnych finałach A kibice mogli oglądać jeszcze czterech polskich pływaków. Najwyższe miejsce z nich wywalczył Kacper Majchrzak, który zanotował piąty czas wśród kraulistów na dystansie 100m – 49.58. W finale B tej konkurencji pokazał się natomiast Karol Ostrowski, kończąc ten wyścig na siódmej pozycji z wynikiem 50.43. Najszybszy w królewskiej konkurencji był Pieter Timmers (49.05).

Z rekordem życiowym wyjedzie ze Szwecji również koleżanka klubowa Tchórz Dominka Sztandera. Wczorajsza medalistka w sprincie żabkarskim, dzisiaj miała okazję powalczyć z najszybszymi kraulistkami i spisała się naprawdę dobrze, plasując się na siódmej lokacie z rezultatem 25.61. To chyba szczęśliwy obiekt dla pływaczki Juvenii Wrocław, która poprzedni najlepszy czas w karierze ustanawiała również tutaj, trzy lata temu. Bardzo szybkie ściganie zaprezentowała rozkręcająca się z formą z zawodów na zawody Sarah Sjoestroem. Liderka rankingu światowego 2019 roku, umocniła się na prowadzeniu w tabeli, uzyskując pierwszy raz w tym sezonie wynik poniżej dwudziestu czterech sekund – 23.91. Niemal sekundę straciła do niej druga na mecie Michelle Coleman. W finale B na dwóch pierwszych miejscach zameldowały się Anna Dowgiert (25.86) i Kornelia Fiedkiewicz (25.88).

Ósme lokaty w popołudniowej sesji finałowej zajęli natomiast Jakub Majerski i Weronika Górecka. Krakowianin 200m stylem motylkowym przepłynął w czasie nowego rekordu życiowego 2:01.96, a trzynasty wynik na listach światowych zanotował zwycięzca tej konkurencji, finalista olimpijski z Rio Louis Croenen. Belg cztery długości pływalni pokonał w czasie 1:56.58, ustanawiając nowy rekord imprezy w Sztokholmie. Mistrzyni Polski na 200m stylem grzbietowym z kolei, uzyskała wynik 2:16.96. Szybsza od niej okazała się Agata Naskręt, która jednak miała okazję pościgać się i wygrać w finale B, osiągając 2:15.72. Na tym dystansie kolejny triumf wywalczyła w niedzielny wieczór w Szwecji Hosszu.

Milena Karpisz w finale B 400m stylem dowolnym zajęła trzecią lokatę z czasem 4:17.02, a Dominika Kossakowska była siódma (4:21.78). Druga w finale B na 200m stylem klasycznym była natomiast Weronika Hallmann (2:31.75).

Szósty najlepszy czas tego sezonu na 400m stylem zmiennym uzyskał zwycięzca wyścigu na 400m stylem zmiennym Thomas Fraser-Holmes 4:14.32, a jedenasty Leonie Beck, która wygrała 400m stylem dowolnym. Na 200m stylem klasycznym triumfowała natomiast Stina Kajsa Colleou (2:27.27).