Świat

Helsinki 2018: Zapachniało podium

Joanna Kwatera 2018-07-06 20:19

Polscy kibice mieli nadzieję, że dziś nasza kadra dorzuci do swojej kolekcji kolejny medal mistrzostw Europy juniorów, ale Jakub Kraska ukończył zmagania na dystansie 100m stylem dowolnym w Helsinkach tuż za podium. Europejskim faworytom udało się natomiast w piątek poprawić jeden rekord Europy juniorów i dwa najlepsze osiągnięcia w historii mistrzostw.

Nie udało się dziś na fińskiej pływalni Krasce powtórzyć sukcesu z Netanji, kiedy to na jego szyi zawisł brązowy krążek za występ w konkurencji 100m stylem dowolnym. I choć rywale, którzy w Izraelu zajmowali miejsca przed Polakiem zakończyli już udział w kategorii juniorskiej, to przez kolejny rok przybyło nowych, którzy godnie zastąpili swoich poprzedników. Co więcej Kraska tym startem nie poprawił swojego rekordu życiowego, którym do tej pory pozostaje właśnie wynik z Netanji, a który i tutaj dawałby miejsce na najniższym stopniu podium. Reprezentant Biało-czerwonych zakończył dzisiejszą rywalizację kraulistów na czwartej lokacie, uzyskując czas 49.62 i tracąc tylko piętnaście setnych sekundy do zdobywcy trzeciego miejsca Włocha Devid’a Zorzetto. Pogromcę w tej potyczce znalazł też Andrei Minakov, a okazał się niż reprezentant Izraela Tomer Frankel (49.23). Pływak ten przyczynił się też w znacznym stopniu do zwycięstwa swojej drużyny w konkurencji 4x200m stylem dowolnym, gdzie uzyskał najlepszy międzyczas na tym dystansie i wraz z Denisem Loktev’em, Galem Cohen’em Groumi i Barem Soloveychik’iem zgarnął kolejne złoto tych mistrzostw.

Nie wyszedł też tym razem finałowy występ Janowi Kałusowskiemu, który w rywalizacji żabkarzy w konkurencji sprinterskiej dopłynął do mety na ósmej pozycji, z czasem niemal sekundę słabszym niż ten, który uzyskał w porannych eliminacjach (29.47). Na półfinałach swoją przygodę z tym dystansem zakończył natomiast drugi z Polaków Hubert Szabłowski (29.22). Najszybciej z wynikiem 28.03 finiszował Vladislav Gerasimenko, choć w tym wyścigu piątemu zawodnikowi zeszłorocznych mistrzostw świata juniorów z Indianapolis nie udało się już złamać granicy dwudziestu ośmiu sekund, czego dokonał ponad godzinę wcześniej w zmaganiach półfinałowych.

Na półfinałach swoje starty zakończyła również pozostała czwórka naszych pływaków. Mistrzyni i wicemistrzyni Polski na dystansie 200m stylem dowolnym Aleksandra Knop i Dominika Kossakowska nie zbliżyły się nawet do swoich rekordów życiowych, uzyskanych ponad miesiąc temu w Łodzi i zanotowały odpowiednio dziesiątą (2:02.80) i dwunastą lokatę (2:02.86). Chwilę później z rywalizacją w konkurencji 200m stylem grzbietowym pożegnali się dwunasty Jakub Balcerak (2:02.42) i szesnasty Karol Młynarczyk (2:08.52).

Popołudniowe ściganie rozpoczęło się jednak od mocnego uderzenia lidera tegorocznych rankingów światowych Kristofa Milaka, który na swoim koronnym dystansie dorzucił już drugi złoty medal do swojej kolekcji trofeów z Helsinek. 17-letni Węgier nie miał wśród europejskich juniorów godnych siebie konkurentów, a uzyskany przez niego wynik 1:53.94 (937 pkt) to czwarty najlepszy rezultat w jego karierze.

 Najszybciej w historii juniorskiego pływania w Wielkiej Brytanii dystans 200m stylem zmiennym pokonał Thomas Dean. 17-latek prezentował się najlepiej prawie we wszystkich stylach, jedynie w grzbiecie ustępując nieco goniącemu go Maksimowi Stupinowi z Rosji. Ale to właśnie reprezentant wyspiarzy był dzisiaj jedynym zawodnikiem ,któremu udało się w tym wyścigu złamać granicę dwóch minut, tracąc do rekordu Europy juniorów zaledwie czternaście setnych sekundy. Czas 1:59.17 to jednak nowy najlepszy wynik w historii mistrzostw juniorów na Starym Kontynencie.

Jeszcze większe wrażenie na kibicach wywarł występ obrończyni tytułu z Netanji w konkurencji 50m stylem grzbietowym Darii Vaskiny. Młoda Rosjanka  po raz pierwszy w dziejach juniorskiego pływania w Europie, przepłynęła ten dystans poniżej dwudziestu ośmiu sekund! Pływaczka ta jest także zaledwie trzecią Rosjanką, której udała się ta sztuka przed ukończeniem osiemnastego roku życia (wcześniej uczyniła to Anastasia Fesikova i Maria Kameneva). Vaskina uzyskała czas 27.90 i tym samym poprawiła swój rekord Europy juniorów o niemal dwie dziesiąte sekundy.

Rekordem mistrzostw popisały się na koniec piątkowej sesji finałowej jeszcze zawodniczki z Wielkiej Brytanii, zwyciężając w sztafecie 4x100m stylem zmiennym. Lily Boseley, Tatiana Belonogoff, Emily Large i Freya Anderson pokonały faworyzowane Rosjanki, notując wynik 4:02.48.