Baku 2015: Adamczyk z minimum, sztafeta w finale!

Szymon Gagatek 2015-06-24 10:16

Sztafeta mieszana 4x100 m stylem dowolnym wywalczyła awans do wyścigu finałowego podczas dzisiejszej sesji kwalifikacyjnej Igrzysk Europejskich w Baku. Kwalifikację do półfinałów w konkurencjach indywidualnych zapewnili sobie trzej nasi reprezentanci, spośród których wyróżnił się Patryk Adamczyk. Zawodnik MKP Szczecin wypełnił minimum na mistrzostwa świata juniorów na dystansie 200 m stylem motylkowym!

Kwalifikacje rozpoczęły się od rywalizacji na dystansie 100 m stylem dowolnym chłopców. Najlepszy okazał się w nich Brytyjczyk, Duncan Scott. Mistrz Europy juniorów z 2014 roku na dystansie 200 m stylem zmiennym w tym roku postanowił się skupić na zmaganiach w kraulu i już rano pokazał rywalom, że będzie faworytem tej konkurencji, uzyskując czas 50.24 s. Reprezentanci Polski znaleźli się poza półfinałami. Michał Brzuś został sklasyfikowany na 25. lokacie (51.47 s), Juliusz Gosieniecki poprawił swój rekord życiowy, który dał mu 27. pozycję (51.49 s), a nasz wczorajszy srebrny medalista na 50 m stylem motylkowym, Paweł Sendyk, zakończył rywalizację na 33. miejscu (51.85 s). Na starcie nie stanął czwarty z zawodników z naszego kraju, Jakub Książek.

Następnie do wody wskoczyły pływaczki występujące na dystansie 400 m stylem dowolnym, a wśród nich dwie reprezentantki Polski. O finał do samego końca walczyła Paulina Piechota, która ostatecznie zajęła 10. pozycję. Piąta zawodniczka wczorajszej rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie uzyskała dziś czas 4:21.10 i do miejsca w ósemce zabrakło jej niespełna sekundy. Z kolei Julia Adamczyk została sklasyfikowana na 25. lokacie, z czasem 4:27.64. Najlepiej w kwalifikacjach spisały się Rosjanki – obrończyni tytułu w tej konkurencji, Arina Openysheva (4:14.95) i Anastasiia Kirpichnikova (4:15.68), a 3. miejsce zajęła rewelacyjna Włoszka Giovanna la Cava (4:16.12), która swoje piętnaste urodziny będzie obchodzić dopiero w październiku.

Świetnie w kwalifikacjach 200 m stylem motylkowym spisali się nasi delfiniści. Patryk Adamczyk i Damian Chrzanowski bez żadnych problemów wywalczyli awans do półfinałów, a zawodnik MKP Szczecin dodatkowo wypełnił minimum na mistrzostwa świata juniorów w Singapurze! Adamczyk zanotował wynik 2:01.28, poprawiając swój rekord życiowy o ponad dwie sekundy i uplasował się na 7. pozycji. Niewiele, bo zaledwie dwóch setnych sekundy, do zapewnienia sobie startu na czempionacie globu zabrakło Chrzanowskiemu, ale rezultat (2:01.47) dał mu 9. miejsce i spokojny awans do najlepszej szesnastki. Reprezentant klubu MZOS Płock dostanie więc kolejną szansę na poprawę swojego wyniku już w sesji popołudniowej. Na 17. lokacie sklasyfikowany został Mateusz Żurawicz z Piętnastki Bydgoszcz (2:03.74).

Polek nie oglądaliśmy w kwalifikacjach 200 m stylem klasycznym dziewcząt. Zdecydowanie najszybsza okazała się faworytka rywalizacji, wczorajsza zwyciężczyni żabkarskiego sprintu i obrończyni tytułu sprzed roku, Maria Astashkina z Rosji, która już w kwalifikacjach popłynęła szybciej niż w finałowym wyścigu w Dordrechcie (2:25.54).

Trzecim zawodnikiem z naszego kraju, który wywalczył dziś awans do półfinałów był Karol Zbutowicz. Zawodnik Kormorana Olsztyn uplasował się na dziesiątej pozycji na 200 m stylem zmiennym, uzyskując czas 2:04.42, niewiele gorszy od swojego rekordu życiowego. Znacznie wolniejsi byli pozostali dwaj Polacy. Trzydzieste szóste miejsce zajął Wojciech Ulatowski (2:10.33), któremu jednak udało się poprawić życiówkę o niemal dwie sekundy, a lokatę niżej sklasyfikowany został Dawid Pietrzak (2:10.60).

W finałowym wyścigu sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym zobaczymy dziś polską drużynę. Rano Michał Brzuś, Magdalena Roman, Adrianna Niewiadomska i Michał Chudy uzyskali czas 3:39.53, co pozwoliło naszym zawodnikom zająć szóstą pozycję - za Niemcami, Rosjanami, Włochami, Brytyjczykami i Francuzami.

Rano odbyły się również dwie wolniejsze serie 1500 m stylem dowolnym chłopców. W drugim wyścigu wystąpiło dwóch reprezentantów Polski: Wiktor Jaszczak i Adam Staniszewski. Lepszy okazał się zawodnik Śląska Wrocław, który uzyskał czas 15:45.92 i przed popołudniowym wyścigiem z udziałem ośmiu zawodników z najlepszymi czasami zgłoszeń jest na czwartym miejscu. Ósmy jest Staniszewski (15:57.61).