Swim Open: Medale długodystansowców

Szymon Gagatek 2016-04-02 19:52

Ostatni dzień zawodów Swim Open w Sztokholmie przyniósł nam dwa medale - oba na dystansie 800 m stylem dowolnym. Filip Zaborowski przegrał walkę o pierwsze miejsce w tej konkurencji jedynie z Henrikiem Christiansenem z Norwegii, natomiast Milena Karpisz w rywalizacji kobiet została sklasyfikowana na trzeciej lokacie. Biało-czerwoni wrócą ze Szwecji łącznie z dwunastoma krążkami.

Zaborowski w popołudniowym wyścigu okazał się wolniejszy od Christiansena o ponad czternaście sekund. Utalentowany Norweg zanotował czas 7:48.26, a nasz reprezentant pokonał cały dystans w 8:02.76. Wynik podopiecznego Mirosława Drozda daje mu w tym momencie pierwsze miejsce w kraju w aktualnym sezonie. Na czwartej pozycji znalazł się dziś drugi z Polaków, zawodnik WKS Śląsk Wrocaw Kacper Klich który zanotował swój rekord życiowy 8:09.07 .

W tej samej konkurencji z kolejnego medalu w Sztokholmie cieszyła się Milena Karpisz. Trzecią lokatę dał jej rezultat 8:48.35, lepszy od wyniku Pauliny Piechoty (8:50.55), która uplasowała się tuż za podium. Po czterech latach przerwy na dystansie 800 m stylem dowolnym na długim basenie zdecydowała się wystąpić Gabriela Wójtowicz. Podopieczna Jarosława Błażka, startująca w Sztokholmie (podobnie jak Olender) nie w barwach reprezentacji, a dla swojego klubu - AZS AWFiS Gdańsk - w klasyfikacji końcowej była dziesiąta (9:16.57).

Najwyższą lokatę spośród Biało-czerwonych w pozostałych konkurencjach zajął Filip Wypych. Łodzianin był jedynym pływakiem z naszego kraju, który wystartował w sobotę w finale A. Pierwotnie wydawało się, że w gronie najlepszych zabraknie również i jego (w eliminacjach był dziewiąty), ale ostatecznie - po wycofaniu się Odyssefsa Meladinisa z Grecji - mógł zaprezentować się wśród czołowych sprinterów Europy. Po południu udało mu się złamać barierę dwudziestu trzech sekund (22.94 s), ale pozostała siódemka okazał się szybsza. Triumfowali ex aequo Ari-Pekka Liukkonen z Finlandii oraz Jewgienij Siedow z Rosji, którzy uzyskali czas 22.37 s, wyprzedzając innego zawodnika Sbornej, Andrieja Greczina (22.38 s). Jan Hołub i Kacper Majchrzak zakończyli zmagania odpowiednio na 14. i 15. pozycji (23.36 s i 23.46 s).

Wypych wygrał też po południu finał C na 50 m stylem klasycznym, notując czas 29.19 s. Szybszy z Polaków był tylko Maciej Hołub z AZS AGH Kraków, który jedną długość basenu przepłynął w 28.81 s i finiszował jako jedenasty. Na dwudziestej czwartej pozycji uplasował się z kolei Bartłomiej Roguski (29.74 s). Ze zdecydowanie najlepszego rezultatu na świecie w tym roku mógł się cieszyć Cameron van der Burgh z RPA (27.08 s).

Dobrym wynikiem na 100 m stylem popisała się Dominika Sztandera. Podopieczna Grzegorza Widanki zwyciężyła w finale B, uzyskując czas 1:09.38. Tym samym wyrównała swój rekord życiowy w tej konkurencji, który ustanowiła na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Kazaniu! Walkę o pierwsze miejsce na swoją korzyść rozstrzygnęła złota medalistka olimpijska, Ruta Meilutyte, pokonując Viktorię Zaynep Gunes (1:06.57 - 1:07.73).

W sesji popołudniowej nasze zawodniczki wystąpiły również na dystansie 100 m stylem dowolnym. Najwyżej sklasyfikowana została Anna Dowgiert (14. miejsce; 56.45 s), natomiast na 22. pozycji znalazła się Wioletta Orczykowska (57.81 s), która niespodziewanie o cztery setne sekundy wyprzedziła ubiegłoroczną wicemistrzynię Polski w tej konkurencji, Annę Kawecką. Pierwszą lokatę zajęła oczywiście Sarah Sjoestroem (52.78 s), która popłynęła tylko o jedenaście setnych sekundy wolniej od swojego rekordu życiowego i objęła prowadzenie w światowym rankingu 2016 roku w tej konkurencji. W czołówce zabrakło dziś niestety Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk. Reprezentantka AZS UŁ PŁ Łódź w porannych eliminacjach została zdyskwalifikowana.