Kazań 2015: Finisz na medal!

Szymon Gagatek 2015-08-05 22:49

Za nami wspaniała sesja finałowa mistrzostw świata w Kazaniu w wykonaniu reprezentantów Polski. Głównym bohaterem popołudniowej rywalizacji został Jan Świtkowski, który wywalczył brązowy medal na dystansie 200 m stylem motylkowym i ustanowił nowy najlepszy wynik w stroju tekstylnym w historii naszego krajowego pływania!

Świtkowski cały wyścig czaił się za rywalami. Po pierwszej długości basenu był ósmy, na kolejnych dwóch przesunął się o dwie lokaty. Wszystkie siły rzucił na finiszowe metry, pokonując ostatni odcinek w czasie 29.24 s, najszybciej w stawce! Ostatecznie uzyskał czas 1:54.10 i zajął trzecie miejsce, zapewniając sobie nie tylko niespodziewany brązowy medal, ale także najlepszy wynik w stroju tekstylnym zanotowany w tej konkurencji przez jakiegokolwiek Polaka. Aż o osiemdziesiąt trzy setne poprawił dotychczasowy „rekord” Pawła Korzeniowskiego.

28.8629.1229.73

Tytułu mistrza świata nie zdołał obronić Chad le Clos, który przegrał walkę o złoto z niesamowitym Laszlo Csehem. Węgier uzyskał rezultat 1:53.48, wyprzedził swojego najgroźniejszego rywala o dwie dziesiąte sekundy i po dziesięciu latach przerwy ponownie stanął na najwyższym stopniu podium czempionatu globu.

Wynik reprezentanta Polski robi wrażenie nie tylko na krajowym podwórku, ale także w całej historii światowego pływania! Szybciej od Świtkowskiego w stroju tekstylnym pływało do tej pory tylko pięciu wybitnych zawodników: rekordzista globu Michael Phelps, pozostali dwaj dzisiejsi medaliści, a więc Chad le Clos i Laszlo Cseh, a także Japończycy: Takeshi Matsuda i Daiya Seto.

1:54.10Jan Świtkowski (Polska)   [Kazań, 5.08.2015]

Zawodnik Skarpy Lublin dołączył do grona wielkich postaci polskiego pływania, które na przestrzeni niemal 25 lat stawały na podium mistrzostw świata. Został dziś dziesiątym medalistą czempionatu globu z naszego kraju.

10. Jan Świtkowski

- To niesamowite, nie wiem jak to opisać. Pierwszy raz zdobyłem medal mistrzostw świata. Próbowałem utrzymać rytm przez pierwsze dwie długości basenu, przyspieszyć na trzeciej i na ostatniej pięćdziesiątce dać z siebie wszystko – tak Świtkowski komentował na gorąco swój występ widzom Eurosportu, dodając, że teraz będzie chciał powtórzyć swój sukces na Igrzyskach w Rio.

W historii polskiego pływania takim osiągnięciem, a więc wywalczeniem medalu olimpijskiego rok po zajęciu miejsca na podium mistrzostw świata, może się póki co pochwalić jedynie Otylia Jędrzejczak. Nasza najlepsza pływaczka dokonała tego w latach 2003 – 2004. Najpierw zdobyła złoto na 200 m stylem motylkowym i srebro na dystansie o połowę krótszym w Barcelonie, a rok później zanotowała te same sukcesy w tych konkurencjach w Atenach.