Swim Open: Żukowska i Polewka na podium

Szymon Gagatek 2016-04-01 20:30

Reprezentacja Polski, startująca od środy na zawodach Swim Open, ma już na swoim koncie okrągłą liczbę dziesięciu medali wywalczonych w Sztokholmie! Podczas trzeciego dnia rywalizacji na drugim stopniu podium stawali Paula Żukowska z Juvenii Wrocław na dystansie 400 m stylem dowolnym oraz Tomasz Polewka z AZS AWF Katowice na 100 m stylem grzbietowym.

Żukowska okazała się najlepszą z czterech naszych pływaczek, które zaprezentowały się w finale A 400 m stylem dowolnym. Podopieczna Grzegorza Widanki uzyskała drugi czas w swoim życiu (4:14.68) i przegrała jedynie z Margheritą Panzierą z Włoch (4:11.64). Trzecia była kolejna reprezentantka Italii, Susanna Negri, a tuż za nią uplasowały się pozostałe trzy Biało-czerwone: Monika Czerniak (4:17.21), Paulina Piechota (4:18.38) i Milena Karpisz (4:19.36). Dziewiętnastą pozycję zajęła natomiast Wioletta Orczykowska (4:28.39).

Z kolei Polewka dwie długości basenu w zmaganiach grzbiecistów pokonał po południu w 55.73 s, a więc o osiem setnych sekundy wolniej niż w eliminacjach. Lepszy od niego był tylko Apostolos Christou. Mistrz świata juniorów w tej konkurencji z 2013 roku zanotował wynik 54.59 s. W gronie walczących o medale zabrakło Radosława Kawęckiego, który rano został zdyskwalifikowany, natomiast na trzecim miejscu w finale B znalazł się Krzysztof Morawski (57.75 s; 57.22 s w eliminacjach).

Pod nieobecność Alicji Tchórz, którą - podobnie jak Mateusza Wysoczyńskiego - dopadła choroba, wysoką pozycję na 200 m stylem grzbietowym zajęła Gabriela Wójtowicz. Zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk zakończyła rywalizację na piątej lokacie (2:16.63), przegrywając jedynie z czołowymi europejskimi grzbiecistkami. Do wyrównania rekordu życiowego zabrakło jej zaledwie siedmiu setnych sekundy. Drugi z pływaków klubu z Pomorza, Karol Olender, był dziś dziewiętnasty na 400 m stylem zmiennym (4:43.95).

W finałach A w stylu dowolnym wystąpili Paweł Korzeniowski i Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Oświęcimianin na dystansie 100 metrów zajął siódmą pozycję, z rezultatem 50.16 s. Po południu lepszym wynikiem popisał się Kacper Majchrzak (50.03 s), ale jemu dane było popłynąć jedynie w wyścigu o dziewiąte miejsce, który zakończył tylko za Odyssefsem Meladinisem z Grecji. Dwudziestą pierwszą lokatę zajął natomiast Jan Hołub (51.46 s). Siódma na 50 metrów była też łodzianka (25.56 s). Podobnie jak w rywalizacji mężczyzn, szybsza od niej okazała się inna Polka, uczestniczka finału B, Anna Dowgiert (25.49 s). Zawodniczka Śląska Wrocław zwyciężyła w finale B, wyprzedzając między innymi Dominikę Sztanderę (25.69 s), która ostatecznie została sklasyfikowana jako jedenasta.

Kolejny świetny występ zanotowała reprezentantka gospodarzy, Sarah Sjoestroem. Tym razem okazała się najlepsza na 50 m stylem dowolnym, uzyskując czas 24.22 s. Nikt poza nią nie pływał w tym sezonie szybciej (podczas zawodów Pro Swim Series w Austin zanotowała wynik 24.17 s). Na szóste miejsce w światowym rankingu 2016 roku na dystansie 200 m stylem klasycznym awansowała natomiast Viktoria Zeynep Gunes. Ukrainka z tureckim paszportem, rekordzistka świata juniorów, pokonała cztery długości basenu w Sztokholmie w 2:23.97.