Kopenhaga 2017: Kolejny błysk sztafety

Szymon Gagatek 2017-12-16 12:35

Prawie w komplecie polscy pływacy awansowali do popołudniowej sesji finałowej, która rozpocznie się o godzinie 17. Rano znakomicie zaprezentowała się nasza sztafeta mieszana 4x50m stylem dowolnym, która zajęła w eliminacjach drugą lokatę. Konrad Czerniak, Michał Chudy i Alicja Tchórz natomiast przebrnęli eliminacje w aż dwóch konkurencjach.

Wisienką na torcie porannej sesji eliminacyjnej był wyścig  sztafet mieszanych, a rewelacyjny występ zaliczyli w nim Biało-czerwoni, pokonując dystans w 1:30.90. Czas ten jest zaledwie o dwanaście setnych sekundy słabszy niż rekord kraju, który nasza reprezentacja ustanawiała w sierpniu podczas Pucharu Świata w Berlinie. Dobrze zmagania rozpoczął Paweł Juraszek, który od razu wyprowadził naszą sztafetę na prowadzenie. Następnie zmienił go Filip Wypych, a potem do wody wskakiwały kolejno Dominika Sztandera i Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Polacy wygrali swoją serię, a lepszy czas rano (w serii drugiej) uzyskała tylko Rosja (1:30.46). To zwiastuje ogromne emocje w finale, gdzie zapewne Polacy powalczą o jeszcze lepszy wynik.

Spokojną kwalifikację do popołudniowego finału wywalczyła na 200m stylem zmiennym Alicja Tchórz. Podopieczna Grzegorza Widanki z wynikiem 2:11.22 uplasowała się rano na siódmej pozycji. Najpoważniejszą kandydatką do złota będzie w finale zapewne Katinka Hosszu, która już rano postraszyła rywalki rezultatem 2:07.34. W komplecie do wyścigów półfinałowych awansowały także polskie grzbiecistki na dystansie 50m. Aleksandra Urbańczyk z czasem 27 sekund zajęła dziewiątą pozycję, a Tchórz zanotowała wynik trzynaście setnych sekundy słabszy, kończąc zmagania na dwunastym miejscu.

W dwóch półfinałach zobaczymy wieczorem również znakomicie dysponowanego w tych mistrzostwach Konrada Czerniaka. Puławianin najpierw bardzo dobrze poradził sobie w konkurencji 50m stylem motylkowym, gdzie uplasował się na jedenastej lokacie z czasem 23.01, a chwilę później spisał się jeszcze lepiej na dystansie 100m stylem dowolnym, osiągając rezultat 47.27 i do półfinałów wszedł z siódmym wynikiem.

W ślady Czerniaka w rywalizacji sprinterskiej wśród delfinistów poszedł Michał Chudy, któremu nowy rekord życiowy 23.03 dał rano trzynastą lokatę i spokojny awans do półfinałów. Jeszcze wyżej zawodnik Warty Poznań uplasował się w konkurencji 100m stylem zmiennym, w której również popłynął najszybciej w życiu – 53.11 (9. Miejsce). Jedynym, któremu nie udało się przebrnąć do dalszej fazy rywalizacji był rano Kamil Kaźmierczak. Debiutant w swojej pierwszej seniorskiej imprezie międzynarodowej zanotował 39 lokatę na 50m stylem motylkowym (23.82) i 45 miejsce na 100m stylem zmiennym (57.42).