1. dzień ME Funchal – 3 medale na początek!

Marcin Ryszka 2016-05-02 02:04

Aż siedmioro polaków zaprezentowało się w sesji finałowej pierwszego dnia otwartych mistrzostw Europy w pływaniu osób niepełnosprawnych. Polacy już pierwszego dnia mogli cieszyć się ze zdobycia trzech medali. Zapraszamy do relacji z pierwszego dnia występu Biało-czerwonych.

Obsada mistrzostw Europy niepełnosprawnych w tym roku jest nie zwykle mocna. Z racji tego, że czołówka światowa szuka możliwości startu w jak najmocniej obsadzonych zawodach pozwolono na starty pływaków z po za naszego kontynentu. Jednak dekoracje odbywają się jedynie w gronie europejczyków.

Sesja finałowa dla polaków rozpoczęła się znakomicie. W finale 400m stylem dowolnym w grupie S10 znakomicie zaprezentowała się Oliwia Jabłońska. Podopieczna trenera Seidla po zaciętej walce wywalczyła srebrny medal ustanawiając znakomity rekord życiowy 4:35.91. Najlepsza okazała się aktualna rekordzistka świata na tym dystansie Oladie Lorandi i wyprzedziła ona Jabłońską o nie całe 4 dziesiąte sekundy 4:35.54.
Wśród mężczyzn w tej samej konkurencji również mieliśmy naszego reprezentanta. Patryk Karlinski po problemach zdrowotnych powrócił w znakomitym stylu. Uzyskał czas 4:17.09 i uplasował się na najniższym stopniu podium. Podopieczny trenera Musztafagi udowodnił, że ma wielką ochotę na wyjazd do Rio. Złoty medal zdobył Ukrainiec Denys Dubrov 4:08.54. Na drugim stopniu podium stanął Dmi Bartasinskii 4:08.77.

Jako trzeci pierwszego dnia finałów mistrzostw Europy zaprezentował się Jacek Czech. W konkurencji 200m stylem dowolnym w grupie S2 polak zameldował się na piątym miejscu. Zwyciężył Dimitri Kokarev, przed Serhii Palamarchukiem ieven  Panibratetsem. Należy wspomnieć, że złoty medalista w tej konkurencji ustanowił również nowy rekord świata.

W dość nietypowej konkurencji dla siebie wystąpiła Paulina Woźniak. Pływaczka pochodząca z Polic w finale 50m stylem dowolnym w grupie S9 zajęła siódme miejsce ustanawiając swój nowy rekord życiowy 30.94. Najlepsza okazała się reprezentantka Hiszpanii Sarai Gascon 28.89. Ze srebrnego medalu cieszyła się reprezentantka Rosji Natalia Mamlina 29.79, a na najniższym stopniu podium stanęła rodaczka złotej medalistki Soto Marques 30.03.

W finale 50m stylem grzbietowym w grupie S3 mogliśmy podziwiać trenującego na co dzień w Warszawie Kamila Otowskiego. Podopieczny trenera Waldemara Madeja poszedł w ślady swojego starszego kolegi Jacka Czecha i podobnie jak on zajął 5 miejsce. Najlepszy okazał się Włoch Vincenzo Boni. Drugą lokatę zajął Rosjanin Alexander Makarov, a trzeci był reprezentant Hiszpanii Tajuelo Martinez.Po występie Otowskiego przyszedł czas na Joannę Mendak.

Zawodniczka prowadzona przez trenera Edwarda Deca wystartowała w finale swojej koronnej konkurencji 100m stylem motylkowym. Na tym dystansie wystartowały zawodniczki z grup S12 i S13 (narząd wzroku), dlatego rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie. Polka dopłynęła do mety jako druga uzyskując czas 1:06.44. Złotą medalistką została Darya Stukalova z Rosji 1:04.92.

Jako ostatnia z naszej reprezentacji podczas pierwszego dnia mistrzostw zaprezentowała się Monika Belczewska. Zawodniczka trenująca na co dzień w Gdańsku na dystansie 100m stylem dowolnym w grupie S8 uplasowała się na 7 pozycji. Należy podkreślić, że był to pierwszy występ tej zawodniczki na dużej międzynarodowej imprezie.

Pierwszy dzień zmagań w Funchal zakończyliśmy trzema medalami.Jutro kolejne starty i już teraz trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.