Świat

Szansa na sukces - dzień 4.

Szymon Gagatek 2015-06-26 09:50

Punktem kulminacyjnym dzisiejszej sesji finałowej rywalizacji pływaków na Igrzyskach Europejskich będzie dla nas bez wątpienia start Jakuba Skierki w finale 200 m stylem grzbietowym. Początek tego wyścigu jest zaplanowany na godzinę 15:29. To jednak nie wszystko, co czeka nas dziś po południu w Baku Aquatics Centre!

Teoretycznie wciąż możemy liczyć, że naszych reprezentantów zobaczymy dziś w trzech wyścigach finałowych. O tym, czy tak się stanie, przekonamy się już na początku sesji finałowej, gdy rozpoczną się półfinały 50 m stylem dowolnym dziewcząt. Wystąpią w nich dwie polskie pływaczki: Natalia Fryckowska i Adrianna Niewiadomska. Bydgoszczanka już w kwalifikacjach zaprezentowała się z niezłej strony i pokazała, że jest w stanie poprawić swój wynik w tej konkurencji z ubiegłorocznych mistrzostwach Europy juniorów. W Dordrechcie była o włos od znalezienia się w ósemce, kończąc rywalizację na dziewiątej lokacie. Ostatniego słowa na pewno nie powiedziała również Niewiadomska, której rekord życiowy jest przecież znacznie lepszy od wyniku z dzisiejszego poranka.

Po dziewczętach do wody wskoczy Michał Chudy, który będzie się liczył w walce o miejsce w finale na 100 m stylem motylkowym. W kwalifikacjach niewiele zabrakło mu do rekordu życiowego, a już na o połowę krótszym dystansie i w wyścigach sztafetowych udowodnił, że jest naprawdę dobrze przygotowany do zawodów w Baku. Być może o znalezienie się w ósemce najlepszych zawodników na 200 m stylem dowolnym pokusi się Mateusz Arndt, który rano był w tej konkurencji dziewiąty.

Najwięcej emocji czeka nas godzinę po rozpoczęciu sesji finałowej, kiedy do wody wskoczy Jakub Skierka. Zawodnik UKS Trops Kartuzy wszedł do najlepszej ósemki z drugim rezultatem, po raz pierwszy w życiu łamiąc barierę dwóch minut. Zdecydowanym faworytem rywalizacji będzie Luke Greenbank z Wielkiej Brytanii, ale Polak na pewno również włączy się do walki o medale, a jego najgroźniejszymi rywalami powinni być rodak Greenbanka, Joe Hulme, Roman Larin z Rosji i Mikita Tsmyh z Białorusi. 

W półfinałach 100 m stylem klasycznym zobaczymy Jacka Arentewicza. Zawodnika z klubu Shark Rudna czeka jednak trudne zadanie. By myśleć o występie w jutrzejszym finale, musiałby znacznie poprawić swój rekord życiowy i po raz pierwszy w życiu pokonać żabką dwie długości basenu w czasie poniżej minuty i trzech sekund. W tej konkurencji warto zwrócić uwagę na Antona Chupkova, który być może już po południu pokusi się o poprawienie własnego rekordu świata juniorów, który wynosi 1:00.84.

Na zakończenie czekają nas jeszcze emocje związane z występem w finale polskiej sztafety mieszanej 4x100 m stylem zmiennym. W wyścigu medalowym zapewne ponownie zaprezentują się Gabriela Bernat, Jacek Arentewicz, Michał Chudy i Magdalena Roman. Rosjanie, Niemcy i Brytyjczycy wydają się być poza zasięgiem, ale chociażby walka o jak najwyższą pozycję z Francuzami czy Włochami zapowiada się bardzo ciekawie.

Starty Polaków w sesji finałowej, IV dzień:

14:30 – 50 m stylem dowolnym (K) – półfinały
   (Natalia Fryckowska, Adrianna Niewiadomska)
14:52 – 100 m stylem motylkowym (M) – półfinały
   (Michał Chudy)
15:11 – 200 m stylem dowolnym (M) – półfinały
   (Mateusz Arndt)
15:29 - 200 m stylem grzbietowym (M) - FINAŁ
   (Jakub Skierka)
15:41 – 100 m stylem klasycznym (M) – półfinały
   (Jacek Arentewicz)
16:29 - 50 m stylem dowolnym (K) – FINAŁ
   (ew. Natalia Fryckowska, Adrianna Niewiadomska)
16:46 – 4×100 m stylem zmiennym (mieszana) – FINAŁ
   (Polska)

-------------------------------------------------

Transmisje (komentują: Grzegorz Jędrzejewski, Jan Wiederek):

Polsat Sport:
16:00 - 17:30   sesja finałowa [NA ŻYWO]
00:00 - 03:00   sesja finałowa [powtórka]

Polsat Sport Extra:
14:25 - 16:00   sesja finałowa [NA ŻYWO]

Dziś, podobnie jak wczoraj, sesję finałową pływackich zmagań będziemy mogli zobaczyć na antenie Polsatu Sport Extra. Pierwszeństwo w głównym sportowym kanale będzie miał bowiem pojedynek polskich siatkarzy z Bułgarią w półfinale turnieju w Baku. Z programu Polsatu wynika, że wstępne plany zakładają ewentualne przenosiny transmisji pływania do Polsatu Sport w przypadku szybkiego zakończenia meczu podopiecznych Stephane'a Antigi. Transmisje ze wszystkich sesji kwalifikacyjnych i finałowych można również śledzić za pośrednictwem oficjalnego kanału Igrzysk Europejskich na YouTube'ie, który jest dostępny POD TYM LINKIEM.