MEJ 2016: Ciąg dalszy żabkarskich popisów

Szymon Gagatek 2016-07-09 19:50

Troje polskich żabkarzy wystąpi podczas sesji popołudniowej ostatniego dnia juniorskiego czempionatu Starego Kontynentu w Hodmezovasarhely w wyścigach finałowych na dystansie 100 metrów. Pewny awans do najlepszej ósemki w Europie wywalczyli sobie w sobotę Robert Kusto wśród chłopców, a także Aleksandra Iwanowska wraz z Weroniką Hallmann w rywalizacji dziewcząt.

100 m stylem klasycznym chłopców

Zawodnik Orki Lubań w półfinałach nie poprawił już swojego osiągnięcia z eliminacji, gdzie ustanowił nowy rekord kraju osiemnastolatków. Popłynął o dwie dziesiąte sekundy wolniej, ale w żaden sposób nie przeszkodziło mu to w znalezieniu się w czołówce, a konkretnie na szóstej lokacie. Na zdecydowanego faworyta zmagań wyrósł Nicolo Martinenghi. Włoch, który przed rokiem zwyciężył na 100 m stylem klasycznym podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Tbilisi, wyprzedzając między innymi młodszego z braci Kusto - Rafała, tym razem zdeklasował resztę stawki, uzyskując wynik 1:00.71.

Wyniki półfinałów:
1. Nicolo Martinenghi (Włochy)   1:00.71
2. David Murphy (Wielka Brytania)   1:01.78
3. Federico Poggio (Włochy)   1:01.93
...6. Robert Kusto    1:02.34 -> FINAŁ

100 m stylem klasycznym dziewcząt

Kolejne złoto dla Włochów szykuje się w tej samej konkurencji również wśród dziewcząt. Półfinałową rywalizację wygrała Giulia Verona, przybliżając się tym samym do żabkarskiego dubletu (wczoraj była najlepsza na dystansie 200 metrów). W gronie zawodniczek, które wywalczyły awans znalazły się aż dwie Polki. Obie szesnastolatki z naszego kraju zdołały złamać barierę minuty i dziesięciu sekund, co dało im piątą oraz szóstą pozycję. Wyżej sklasyfikowana została Aleksandra Iwanowska. Pływaczka Juvenii Wrocław dwie długości basenu pokonała w 1:09.93, ale tylko o setną sekundy ustąpiła jej Weronika Hallmann. Tym samym reprezentantka Jedynki Solex Lębork po raz kolejny tego dnia wyśrubowała swój rekord życiowy, wynoszący przed mistrzostwami 1:11.68!

1. Giulia Verona (Włochy)   1:08.51
2. Mona McSharry (Irlandia)   1:08.82
3. Tina Celik (Słowenia)   1:09.48
...5. Aleksandra Iwanowska   1:09.93 -> FINAŁ
...6. Weronika Hallmann   1:09.94 [rekord życiowy] -> FINAŁ

200 m stylem dowolnym chłopców

Pewnym krokiem do najlepszej ósemki na dystansie 200 m stylem dowolnym chłopców wszedł z kolei Kacper Stokowski. Podopieczny Pawła Wołkowa uzyskał czas 1:49.83 i zajął trzecie miejsce. Szybciej od niego popłynęli tylko rewelacyjny Alexei Sancov z Mołdawii (1:49.38) i Moritz Brandt z Niemiec (1:49.81). Zawodnik G-8 Bielany Warszawa w walce o medale nie będzie osamotniony. Po raz drugi z rzędu w finale tej konkurencji wystąpi bowiem Mateusz Arndt. Przepustkę do grona najlepszych zapewniło mu poprawienie rekordu życiowego. Cztery długości basenu pokonał w 1:50.45 i uplasował się na ósmej lokacie.

1. Alexei Sancov (Mołdawia)   1:49.38
2. Moritz Brandt (Niemcy)   1:49.81
3. Kacper Stokowski   1:49.83 -> FINAŁ
...8. Mateusz Arndt    1:50.45 [rekord życiowy] -> FINAŁ

100 m stylem motylkowym chłopców

Bardzo blisko szczęścia na 100 m stylem motylkowym był Damian Chrzanowski. Bohater wczorajszej rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie tym razem zajął w półfinałach dziewiąte miejsce. Do ósmego w końcowym zestawieniu Ramona Klenza z Niemiec stracił tylko dwie setne sekundy. Na pocieszenie pozostał mu fakt, że zmagania zakończył z nowym rekordem życiowym, wynoszącym 53.60 s. Niezwykle wyrównaną walkę o jak najwyższe pozycje toczą ze sobą od rana Rosjanie: Roman Szewliakow i Jegor Kumor oraz Alberto Lozano z Hiszpanii. W eliminacjach na pierwszej lokacie ex aequo byli Kuimow i Lozano, po południu zawodnik z Półwyspu Iberysjkiego ponownie był najszybszy, ale tym razem dorównał mu drugi z rosyjskich pływaków.

1. Roman Szewliakow (Rosja)   52.65
1. Alberto Lozano (Hiszpania)   52.65
3. Jegor Kuimow (Rosja)   52.79
...9. Damian Chrzanowski   53.60 [rekord życiowy]

200 m stylem zmiennym dziewcząt

Poprawić wyniku nie udało się niestety Julii Adamczyk. Lublinianka w półfinałach 200 m stylem zmiennym uzyskała czas 2:20.48 i została sklasyfikowana na szesnastej pozycji. Być może okaże się, że ta konkurencja przyniesie kolejny krążek z najcenniejszego kruszcu w Hodmezovasarhely Włochom. Po południu dwie reprezentantki tego kraju uplasowały się na samym szczycie. Wicemistrzyni Igrzysk Europejskich w Baku, Ilaria Cusinato była pierwsza (2:14.42), natomiast tuż za nią znalazła się Sara Franceschi (2:14.60). W finale nie zabraknie też broniącej tytułu Maxine Wolters z Niemiec (dziś 7.).