Wojskowe MŚ: Trzy razy trzecie

Szymon Gagatek 2017-12-14 00:36

Kolejne trzy medale, wszystkie koloru brązowego, dołożyli do swojej kolekcji polscy pływacy na mistrzostwach świata wojskowych, które odbywają się w Rio de Janeiro. Indywidualnie na najniższym stopniu podium stanęła Paula Żukowska. Sukcesami zakończyły się też starty naszych sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym i zmiennym.

Żukowska zajęła trzecie miejsce na 200 m stylem zmiennym, pierwszy raz w życiu łamiąc w tej konkurencji barierę dwóch minut i siedemnastu sekund. W finale przepłynęła cały dystans w 2:16.59 i tylko minimalnie przegrała walkę o srebro z Gabrielle Roncatto. Brazylijka na mecie okazała się szybsza od Polki o dwadzieścia trzy setne sekundy. Całe zmagania zdecydowanie wygrała Wiktoria Andrejewa z Rosji (2:14.22).

Zawodniczka AZS AWF Katowice miała też udział przy pozostałych dwóch medalach, które zdobyli dziś biało-czerwoni. Wystąpiła bowiem w obu wyścigach finałowych sztafet mieszanych 4x100 metrów. Najpierw w stylu dowolnym, gdzie utworzyła drużynę wraz z Kacprem Majchrzakiem, Janem Hołubem i Anną Dowgiert. Polacy uzyskali czas 3:30.97 i ulegli jedynie Brazylijczykom i Francuzom. Kilkadziesiąt minut później w stylu zmiennym Żukowska i Dowgiert zostały wsparte Tomaszem Polewką na pierwszej i Marcinem Stolarskim na drugiej zmianie. Nasza ekipa w takim składzie również zdołała sięgnąc po brąz (3:53.63).

Dla Dowgiert starty sztafetowe okazały się dziś priorytetowe. Do tego stopnia, że wraz z trenerem Michałem Szymańskim podjęła decyzję o wycofaniu się z finału 100 m stylem motylkowym. Weszła do niego z 6. czasem (1:03.37). W tej samej konkurencji wśród mężczyzn wystartował natomiast Michał Poprawa. Nasz reprezentant uzyskał wynik 53.17 i uplasował się na 4. miejscu. Tuż za podium znalazł się także Marcin Stolarski na 50 m stylem klasycznym (28.10 w eliminacjach i 28.20 w finale). Z kolei Karol Zaczyński i Poprawa popłynęli jeszcze na 200 m stylem zmiennym, kończąc zawody kolejno na 6. i 7. pozycji (2:04.62 i 2:05.56).

Na półmetku rywalizacji Polacy mają już zatem sześć medali. Powinno być ich siedem, jednak okazało się, że po wczorajszym wyścigu mężczyzn na dystansie 4x200 m stylem dowolnym doszło do znaczących przetasowań w klasyfikacji generalnej. Protest do komisji odwoławczej zgłosili Rosjanie, którzy stwierdzili, że jeden z naszych pływaków utrudniał ich zawodnikom wykonanie zmiany, znajdując się w tym momencie na ich torze. Sędziowie podzielili zdanie protestujących i biało-czerwoni zostali zdyskwalifikowani, choć pierwotnie wydawało się, że będą mogli cieszyć się srebrnymi krążkami.