Świat

Kazań 2019: Karolczak kolejnym finalistą!

Szymon Gagatek 2019-07-06 18:20

Przedostatni popołudniowy blok mistrzostw Europy juniorów przyniósł nam jedną kwalifikację do jutrzejszych finałów. Na dystansie 200 m stylem dowolnym bardzo dobrze spisał się Jan Karolczak, który w półfinałach swojej koronnej konkurencji zajął 6. pozycję. Wśród biało-czerwonych wyróżnił się też Adrian Jaśkiewicz, poprawiając rekord życiowy na 100 m stylem motylkowym.

Sesję popołudniową w wykonaniu reprezentantów Polski zainaugurował Jakub Mościcki. Jeden z zawodników G-8 Bielany Warszawa (których w kadrze jest aż sześciu) dostał niespodziewaną szansę na walkę w półfinale 50 m stylem grzbietowym, gdy po eliminacjach z dalszej rywalizacji wycofało się aż trzech pływaków. Udało mu się poprawić czas z poranka i z rezultatem 26.28 został sklasyfikowany na 12. lokacie.

Na półfinałach 100 m stylem grzbietowym swoje starty w Kazaniu zakończyła Zuzanny Herasimowicz. Nasza reprezentantka uzyskała drugi wynik w swoim życiu, pokonując dwie długości basenu w 1:02.80. Do miejsca w ósemce zabrakło jej 21 setnych sekundy. Ostatecznie podopieczna Macieja Certy i Pawła Słomińskiego uplasowała się na 10. pozycji. Dużo szybciej niż w eliminacjach popłynęła faworytka gospodarzy Daria Waskina. Rekordzistka Europy juniorów uzyskała wynik 1:01.28, wyprzedzając wszystkie najgroźniejsze rywalki o niespełna sekundę. 

Poza finałem znalazł się też Adrian Jaśkiewicz. Chociaż pożegnał się z dalszą rywalizacją, mógł być z siebie zadowolony. Po raz kolejny popłynął szybciej od rekordu życiowego, notując rezultat 54.14 (do Rosji przylatywał z życiówką gorszą o dokładnie sekundę). Taki występ pozwolił mu zająć 11. lokatę. Wszystko wskazuje na to, że jutrzejsza walka o złoto rozegra się pomiędzy Josifem Miladinovem z Bułgarii oraz Andriejem Miniakowem z Rosji. Obaj zamienili się miejscami z eliminacji, tym razem górą był zatem Bułgar. Miladinov jako jedyny złamał barierę 53 sekund (52.69), a Miniakow postanowił raczej oszczędzić jak najwięcej sił i ukończył swój wyścig w czasie 53.06.

Najprzyjemniejszym akcentem półfinałów był dla nas bez wątpienia start Jana Karolczaka na 200 m stylem dowolnym. Polak potwierdził dobrą dyspozycję z eliminacji i wszedł do wyścigu finałowego z 6. rezultatem. Cztery długości basenu przepłynął w 1:49.89. Do osiągnięcia, które dało mu rekord życiowy i niespodziewane zwycięstwo w eliminacjach majowych mistrzostw kraju, zabrakło mu tylko 21 setnych sekundy. Po południu dwóm zawodnikom udało się złamać barierę 1 minuty i 49 sekund. Sztuki tej dokonali faworyci, zwycięzcy rywalizacji odpowiednio na 400 i 100 m stylem dowolnym z poprzednich dni mistrzostw, a więc Antonio Djakovic ze Szwajcarii (1:48.19) oraz Matthew Richards z Wielkiej Brytanii (1:48.93). 

Ciekawe wyniki padły w żabkarskich półfinałach na dystansie 100 metrów. Wśród dziewcząt broniąca tytułu Kotryna Teterevkova z Litwy wyprzedziła Jewgieniję Czikunową (1:07.34 - 1:07.84), a trzecia była Kayla van der Merwe z Wielkiej Brytanii (1:07.96). Z 6. rezultatem do finału weszła Benedetta Pilato. Dla rewelacyjnej 14-latki z Włoch dwie długości basenu to chyba jeszcze wciąż zbyt długi dystans. Rozpoczęła znakomicie, pokonując pierwsze 50 metrów w 31.45, ale w drugiej części wyścigu nie była już tak szybka i dała się wyprzedzić kilku rywalkom. Z kolei wśród chłopców najszybszy okazał się Caspar Corbeau z Holandii (1:00.93).

Półfinały odbyły się też na dystansie 200 m stylem zmiennym dziewcząt. Z najlepszym czasem wygrała je Anastazja Gorbenko z Izreala (2:14.03).