Polska

Celem Igrzyska Olimpijskie - sylwetka Julii Adamczyk

Paulina Lach 2015-06-21 20:01

Do startu naszych juniorów w Baku zostało już niewiele czasu. Dziś w naszym cyklu przyszła kolej na jedną z juniorek. Doskonała 16-letnia zmiennistka, wywodząca się z Lublina. Podczas Zimowych Mistrzostw Polski w Oświęcimiu swoim znakomitym występem zapewniła sobie bilet na pokład samolotu do Baku. Minimum uzyskała na 200m stylem zmiennym, czasem 2:18.13. Mowa o Julii Adamczyk, zawodniczce MTP Lublinianka Lublin.

Jej pływacka przygoda rozpoczęła się już w zerówce, jednak dopiero kiedy miała 11 lat wstąpiła do klubu, w którym trenuje do dziś. Pierwszym szkoleniowcem Julii był pan Jarosław Mazurek, z którym wywalczyła swój pierwszy medal mistrzostw Polski. Rok temu przyszła pora na zmiany. - Od roku trenuję już z trenerem Piotrem Kasperkiem. Jest dla mnie autorytetem, dużo wymaga (chyba jak każdy trener). Ufam mu i jego metodom treningowym. Z nim właśnie osiągnęłam kolejny założony przeze mnie cel - minimum na Igrzyska Europejskie w Baku - mówi Adamczyk. Dzięki swojej ciężkiej pracy, w swoim dorobku ma łącznie 11 medali z najważniejszych krajowych imprez: 6 srebrnych i 5 brązowych. Od dwóch lat możemy obserwować jej rywalizację z Pauliną Piechotą. Obie dziewczyny pływają na bardzo wysokim poziomie i są dla siebie motywacją.

To właśnie nasi juniorzy tworzą historię sportu. - Odkąd dowiedziałam się o Igrzyskach Europejskich, stały się one moim głównym celem, a zarazem marzeniem. Wiedziałam, że, aby je spełnić, należy ciężko i wytrwale trenować, być systematycznym. Chyba jak każdy pływak miałam lepsze i gorsze dni, ale nie poddawałam się, choć spotkało mnie wiele trudności - mówi Julia. Ciężka praca zaowocowała, a już za 6 dni zobaczymy uwieńczenie jej starań. Reprezentowanie kraju, jak twierdzi sama Jula, jest wielkim zaszczytem. - Jestem naprawdę dumna, że będę startować z orzełkiem na piersi - dodaje. Jak mawiają: małymi kroczkami prosto na sam szczyt. Zaczyna się od Igrzysk Europejskich. Co będzie dalej? - Jak dla każdego sportowca, szczytem marzeń jest dla mnie start w Igrzyskach Olimpijskich. Udział w Igrzyskach Europejskich w Baku będzie, mam nadzieję, pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu.

Pomimo wielu innych zainteresowań, chociażby naukowych, to właśnie ze sportem Julia wiąże przyszłość. Jak wiemy, w tym roku w Lublinie powstanie Szkoła Mistrzostwa Sportowego oraz nastąpi otwarcie nowoczesnej krytej pływalni, dzięki czemu ta 16-latka będzie miała jeszcze lepsze warunki do pracy.

Jaki Jest Twój cel na Igrzyska Europejskie w Baku?
- Cieszy mnie to, że mogę wziąć udział w tak wielkiej imprezie. Moim celem w Baku będzie osiągnięcie jak najlepszego wyniku i godne reprezentowanie kraju.

Motto Julii: "Aby osiągnąć sukces pierwsze co musisz zrobić to zakochać się w ciężkiej pracy".
I króciutkie pozdrowienia: - Pozdrawiam całą moja rodzinę, przyjaciół, klub MTP Lublinianka, nauczycieli, kolegów z klasy i znajomych z Gimnazjum nr 9 w Lublinie, Wiktorię, Weronikę, Julkę i Weronikę oraz gratuluję wszystkim którzy wypełnili minimum do Baku.

Julii życzymy, by dążyła wytrwale do wyznaczonych celów i dalej ciężko pracowała, bo to daje znakomite efekty. Następny w kolejce w naszym cyklu jest jeden z juniorów. Który tym razem? Czekajcie cierpliwie.