PŚ: Urbańczyk zaatakowała rekord Polski!

Szymon Gagatek 2017-08-06 12:18

Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk wciąż świetnie radzi sobie na dystansie 50 m stylem motylkowym. Po udanym występie na czempionacie globu, łodzianka już w eliminacjach pierwszego dnia zawodów Pucharu Świata w Berlinie zaatakowała własny rekord Polski na krótkim basenie. Do wyrównania tego wyniku zabrakło jej jednej setnej sekundy!

Tydzień temu na mistrzostwach świata Urbańczyk w sprincie wśród delfinistek dotarła do półfinału. W stolicy Węgier po raz pierwszy w życiu złamała barierę dwudziestu sześciu sekund na długiej pływalni i była tylko nieznacznie wolniejsza od najlepszego czasu w historii naszego kraju. Dziś w Berlinie również pokazała dobrą formę. Dwie długości basenu pokonała w 25.46. Szybciej w swojej karierze pływała tylko dwa lata temu w Netanji, gdzie wynik 25.45 dał jej 4. miejsce w finale mistrzostw Europy. W ostatecznym rozrachunku poranne osiągnięcie dało jej 3. lokatę w eliminacjach i spokojny awans do finalu. Przed nią znalazły się tylko Sarah Sjoestroem, chcąca zaatakować kolejny rekord świata (24.52), a także Ranomi Kromowidjojo (25.06).

Rano w tej konkurencji wystartowały jeszcze zawodniczki Warty Poznań: Anna Dowgiert, która była 11. (26.25) oraz Joanna Cieślak, która uplasowała się na 38. pozycji (28.31). Cieślak pojawiła się też w rywalizacji na 200 m stylem dowolnym, kończąc zmagania na 36. miejscu (2:06.60).

Dla Urbańczyk finał 50 m stylem motylkowym nie będzie jedynym, który czeka ją w trakcie dzisiejszego popołudnia. Podopieczna Bartosza Olejarczyka sprawdzi się też w rywalizacji z najlepszymi grzbiecistkami na dystansie 50 metrów. W sesji porannej zajęła 5. pozycję, ex aequo z Kromowidjojo, notując wynik 26.97. Najszybsza okazała się kolejna Holenderka, Kira Toussaint (26.29).

Wśród mężczyzn dwa razy w sesji finałowej zaprezentuje się natomiast Konrad Czerniak. Puławianin najpierw zapewnił sobie awans na 100 m stylem dowolnym, uzyskując czas 47.11 i plasując się na 5. miejscu. Jeszcze lepiej w tej konkurencji poradził sobie jego treningowy kolega, Kacper Majchrzak. Przepłynięcie czterech długości basenu zajęło mu 46.86! Wynik gorszy o zaledwie jedenaście setnych sekundy od jego rekordu życiowego dał mu 2. lokatę, jedynie za Władimirem Morozowem (46.26). Odpali Paweł Juraszek (25.; 48.50), Damian Goździk (69.; 50.75) oraz Przemysław Kuca (77.; 52.71).

Czerniak miejsce w ósemce wywalczył również na 50 m stylem motylkowym. Zanotował rezultat 23.05, przegrywając tylko z Jauhienem Curkinem z Białorusi (22.81), Riku Poytakivim z Finlandii (22.85) i Adamem Barrettem z Wielkiej Brytanii (22.99). Na dalszych lokatach znaleźli się Michał Poprawa (24.; 23.96), Goździk (37.; 24.64) i Kuca (45.; 26.49).

Aż trzech biało-czerwonych zobaczymy w finale 200 m stylem grzbietowym. Najlepszy kilka dni temu w Berlinie Radosław Kawęcki był rano 2. (1:53.06), Jakub Skierka został sklasyfikowany na 6. pozycji (1:53.73), a tuż za nim zmagania ukończył Tomasz Polewka, który poprawił swój rekord życiowy (1:54.97).

Eliminacji na 100 m stylem klasycznym nie przebrnął niestety Marcin Stolarski, który był 14. (59.37). Z kolei na 200 m stylem zmiennym odpadł Michał Poprawa (19.; 2:00.63).