Netanja 2015: Powtórka z rozrywki

Szymon Gagatek 2015-12-04 01:08

Tak jak dwa lata temu w Herning, tak i tym razem w Netanji, Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk zakończyła rywalizację na dystansie 50 m stylem motylkowym podczas mistrzostw Europy na krótkim basenie tuż za podium. Swój dzisiejszy występ w finale okrasiła również nowym najlepszym wynikiem w historii polskiego pływania w tej konkurencji.

Łodzianka już w półfinałach poradziła sobie całkiem nieźle, uzyskując czas 25.62 s - gorszy od rekordu Polski tylko o cztery setne sekundy. Taki rezultat dał jej piąte miejsce i spokony awans do wyścigu medalowego. Po niespełna dwóch godzinach odpoczynku ponownie stanęła na starcie. W finale, podobnie jak dwa lata temu w duńskim Herning, uplasowała się na czwartej pozycji, jedynie za gwiazdami światowego pływania delfinem: Sarą Sjoestroem i Jeanette Ottesen oraz świetnie spisującą się przez cały dzień Silvią di Pietro z Włoch. Szwedka dwie długości basenu pokonała w 24.58 s i ustanowiła nowy rekord mistrzostw, Dunka zanotowała czas 25.04 s, a reprezentantka Italii 25.26 s. Urbańczyk finiszowała tuż za nimi, z wynikiem 25.45 s, poprawiając o trzynaście setnych sekundy dotychczasowy najlepszy wynik w historii polskiego pływania, pochodzący właśnie z czempionatu Starego Kontynentu w Herning, gdzie również była czwarta.

Do jutrzejszego finału 100 m stylem grzbietowym dostał się natomiast Radosław Kawęcki. Zawodnik Pawła Słomińskiego zasygnalizował wszystkim swoim rywalom, że w piątkowym wyścigu medalowym raczej nie mają czego szukać. Zanotował wynik 50.11 s (dokładnie taki sam, jaki w ubiegłym roku pozwolił mu wywalczyć tytuł wicemistrza świata) i wyprzedził drugiego w końcowej klasyfikacji Stanisława Dońca z Rosji o dokładnie pięćdziesiąt sześć setnych sekundy. Na trzynastym miejscu sklasyfikowany został Tomasz Polewka, który pomimo braku awansu może być z siebie zadowolony. O jedną setną udało mu się wyśrubować rekord życiowy (51.29 s).

W klasyfikacji medalowej po dwóch dniach zdecydowaną przewagę nad resztą stawki wypracowali sobie Węgrzy, którzy jeszcze nigdy nie zwyciężyli w tym zestawieniu podczas mistrzostwach Europy na 25-metrowej pływalni. W czwartek na obiekcie Instytutu Wingate hymn Madziarów wybrzmiał aż trzykrotnie. Najpierw za sprawą Davida Verraszto, który w finale 400 m stylem zmiennym pokonał po emocjonującym finiszu Brytyjczyka Roberto Pavoniego (4:02.43 - 4:02.69), następnie Katinka Hosszu zwyciężyła na 100 m stylem grzbietowym (55.42 s), a na zakończenie tej doskonałej serii Laszlo Cseh okazał się bezkonkurencyjny na 100 m stylem motylkowym (49.33 s). Po zakończeniu wyścigu na jego twarzy nie było jednak widać żadnej radości. Dlaczego? Wszystko za sprawą awarii tablicy elektronicznej, na której wyświetlane były rezultaty. Węgier, nie mógł sprawdzić swojego wyniku i tak na prawdę do samego końca nie był w stu procentach pewien, że zdobył złoto.

Dobrymi wynikami w dzisiejszej sesji finałowej mogli się pochwalić również Niemcy. Paul Biedermann na ostatnich metrach wyrwał pierwsze miejsce na dystansie 200 m stylem dowolnym z rąk Pietera Timmersa, wyprzedzając Belga o kilkanaście setnych sekundy, natomiast Marco Koch zaatakował rekord świata na 200 m stylem klasycznym. Niemal do ostatnich pociągnięć reprezentanta naszych zachodnich sąsiadów wydawało się, że najlepszy wynik w historii jest w jego zasięgu. Ostatecznie jednak zabrakło mu pięiu setnych sekundy, by wyrównać rekordowy czas Daniela Gyurty z Pucharu Świata w ubiegłym roku. Węgier w końcówce nie był w stanie dostosować tempa do swojego rywala i zapewnił sobie "jedynie" srebro (2:01.99).

KOMPLET WYNIKÓW

TRANSMISJA

Mistrzowie Europy, dzień II:
200 m stylem dowolnym mężczyzn: Paul Biedermann (Niemcy)   1:42.68
200 m stylem klasycznym mężczyzn: Marco Koch (Niemcy)   2:00.53 [rekord mistrzostw]
400 m stylem zmiennym mężczyzn: David Verraszto (Węgry)   4:02.43
100 m stylem grzbietowym kobiet: Katinka Hosszu (Węgry)   55.42 [rekord mistrzostw]
100 m stylem motylkowym mężczyzn: Laszlo Cseh (Węgry)   49.33
800 m stylem dowolnym kobiet: Jazmin Carlin (Wielka Brytania)   8:11.01
50 m stylem motylkowym kobiet: Sarah Sjoestroem (Szwecja)   24.58 [rekord mistrzostw]
4x50 m stylem zmiennym mix: Włochy (Sabbioni, Scozzoli, di Pietro, Ferraoli)   1:38.33 [rekord mistrzostw]