Świat

Biało-czerwoni w Gwangju - 24.07

Szymon Gagatek 2019-07-23 21:47

Pierwszy dzień mistrzostw świata w Gwangju wspominamy miło głównie ze względu na zdobycie kwalifikacji olimpijskich przez nasze sztafety 4x100 m stylem dowolnym. W środę, na dokładnie rok przed rozpoczęciem igrzysk, biało-czerwoni staną przed szansą na wywalczenie kolejnej przepustki do Tokio. Tym razem trzeba będzie zająć miejsce w pierwszej dwunastce sztafet mieszanych 4x100 m stylem zmiennym.

Rywalizacja w konkurencji, która w stolicy Japonii zadebiutuje w olimpijskim programie, zakończy sesję eliminacyjną czwartego dnia czempionatu. Być może to właśnie perspektywa walki o kwalifikację na igrzyska sprawiła, że do startu zgłoszonych zostało aż 45 drużyn! Wśród nich mamy tak egzotyczne kraje jak Malediwy, Madagaskar, Mikronezja, Tonga czy Senegal. Ale z drugiej strony są też na przykład Mariany Północne, które nie mają nawet statusu członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Do wody wskoczą również nasi reprezentanci, płynąc w ostatniej rozstawionej serii (tak jest, sztafety postanowiono tym razem rozstawić) z wielkimi pływackimi potęgami: Amerykanami, Australijczykami oraz Chińczykami.

We wcześniejszych eliminacjach konkurencji indywidualnych zaprezentuje się troje pływaków z Polski. Jako pierwsza na 50 m stylem grzbietowym wystąpi Alicja Tchórz. Podopieczna Grzegorza Widanki w ostatnich latach to właśnie w tej konkurencji odnosi największe sukcesy, a w ubiegłym sezonie była nawet bliska zdobycia medalu mistrzostw Europy w Glasgow. Wydaje się więc, że stać ją na spokojny awans do półfinałów. W serii nr 3 Tchórz będzie mogła się zmierzyć z Anastazją Fesikową z Rosji i medalistką rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie, Olivią Smoligą z USA. 

Następnie start na 100 m stylem dowolnym czeka Kacpra Majchrzaka. Zawodnik Warty Poznań załapał się do serii rozstawionych, ale nie będzie miał łatwego zadania. Popłynie ze skrajnego toru, w towarzystwie między innymi broniącego tytułu Caeleba Dressela ze Stanów Zjednoczonych, wicemistrza olimpijskiego Pietera Timmersa z Belgii, mającego trzeci czas zgłoszenia Marcelo Chierighiniego z Brazylii czy utalentowanego Węgra Nandora Nemetha. 

Swój pierwszy występ w mistrzostwach świata zaliczy natomiast Dawid Szwedki. Nasz reprezentant znalazł się w ostatniej nierozstawionej serii na dystansie 200 m stylem zmiennym. Nie natrafił zatem na bardzo mocnych rywali, ale będzie mógł się sprawdzić na przykład w stylu klasycznym w starciu z utalentowanym Litwinem, mistrzem świata juniorów z 2015 roku w żabkarskim sprincie Andriusem Sidlauskasem.

Początek sesji eliminacyjnej o 3:00 w nocy. Transmisja w TVP Sport, na stronie sport.tvp.pl oraz na kanale FINA TV.

Starty Polaków - 23.07 - sesja eliminacyjna:

3:03 - 50 m stylem grzbietowym kobiet
   Alicja Tchórz (seria 3/5, tor 3)

3:15 - 100 m stylem dowolnym mężczyzn
   Kacper Majchrzak (seria 11/13, tor 0)

3:50 - 200 m stylem zmiennym mężczyzn
   Dawid Szwedzki (seria 3/6, tor 6)

4:29 - 4x100 m stylem zmiennym mix
   Polska (seria 5/5, tor 7)