VI Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe: Złoto Polewki!

Szymon Gagatek 2015-10-07 19:43

Już pierwszy dzień pływackiej rywalizacji na VI Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych przyniósł nam złoty medal! Na najwyższym stopniu podium zawodów rozgrywanych na pływalni w koreańskim Gimcheon stanął Tomasz Polewka, który nie miał sobie równych na dystansie 100 m stylem grzbietowym.

Reprezentant AZS AWF Katowice zakwalifikował się do finału z trzecim wynikiem kwalifikacji (56.51). Rano lepsi od niego okazali się Guilherme Guido z Brazylii i Alexandr Tarabrin z Kazachstanu. W walce o złoto nasz zawodnik nie dał już jednak swoim rywalom najmniejszych szans. Szybko objął prowadzenie i już na nawrocie miał niemal pół sekundy przewagi nad Christianem Dienerem z Niemiec, który zajmował drugą lokatę. Ostatecznie Polewka jako jedyny złamał barierę 55 sekund, pokonując cały dystans w 54.82 s i wyprzedzając Tarabrina (55.65) oraz Guido (55.88). Szybciej w swojej karierze Polak pływał tylko dwa razy: podczas tegorocznych mistrzostw kraju i czempionatu globu w Kazaniu.

Pozostali Biało-czerwoni, którzy w środę zaprezentowali się na pływalni w Gimcheon, również mieli okazję rywalizować w wyścigach finałowych. Jedyna kobieta w naszej reprezentacji, Anna Dowgiert ze Śląska Wrocław, zajęła piąte miejsce na dystansie 50 m stylem dowolnym, uzyskując czas 25.77 s. Zwyciężyła Etienne Medeiros (25.21 s). Znakomita brazylijska sprinterka chwilę później dołożyła do swojej kolekcji drugie złoto, wygrywając zmagania na 100 m stylem grzbietowym.

Z kolei Michał Poprawa i Mikołaj Machnik kończyli walkę o medale na szóstych pozycjach. Pierwszy z reprezentantów AZS AWF Katowice uzyskał wieczorem rezultat 2:01.03 na dystansie 200 m stylem motylkowym, drugi pokonał cztery długości basenu stylem klasycznym w 2:14.13.